Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Frombork - z Kopernikiem za pan brat

2014-06-17 16:29:37 (ost. akt: 2014-06-17 16:25:28)
Grób Mikołaja Kopernika we fromborskiej katedrze

Grób Mikołaja Kopernika we fromborskiej katedrze

Autor zdjęcia: www.frombork.edu.pl

Mówisz: Frombork, myślisz: Mikołaj Kopernik. Niewielkie warmińskie miasteczko nad Zalewem Wiślanym od wieków nierozłącznie kojarzone jest z postacią wielkiego astronoma. Tu Kopernik mieszkał ponad 30 lat, tu stworzył swoje dzieło życia – „O obrotach ciał niebieskich”, tu wreszcie zmarł i został pochowany.

Pamięć wielkiego astronoma wciąż żyje w miejscowym muzeum, nazwanym jego imieniem. Obecnie Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku realizuje projekt pod nazwą Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Spojrzeć w niebo przez stare teleskopy


Ideą projektu jest stworzenie miejsca, w którym będzie można obserwować obiekty na niebie przy pomocy instrumentów astronomicznych, jakimi posługiwali się astronomowie od XVI wieku po dzień dzisiejszy. W tym celu rozbudowane zostało istniejące obserwatorium astronomiczne w miejscu zwanym Górą Żurawią (ok. 2 km na południe od Fromborka). Powstały nowe pawilony obserwacyjne, w których znajdą swoje miejsce instrumenty astronomiczne, będące w zbiorach muzeum. Wśród nich znajdują się dwa XIX-wieczne teleskopy, instrument przejściowy Bamberga, oraz XX-wieczna kamera do wykonywania zdjęć sztucznych satelitów ziemi. Aby w przyszłości odwiedzający to miejsce mogli zapoznać się z dawnymi sposobami obserwacji nieba, specjalnie dla parku zostanie wykonana rekonstrukcja instrumentarium Mikołaja Kopernika. Planowana jest także rekonstrukcja XVII-wiecznych lunet, tzw. kaliskich, które były używane przez jezuitów w Kaliszu do obserwacji plam na Słońcu. Cały projekt ma być zakończony jeszcze w roku 2014.

Gabinet Kopernika


Będąc we Fromborku warto zobaczyć oryginalną ekspozycję pn. Gabinet uczonego doby renesansu (na zdjęciu obok), urządzoną przez Muzeum Mikołaja Kopernika w dawnym pałacu biskupim.
Pierwsza izba pamiątkowa o charakterze muzealnym, poświęcona pobytowi Kopernika we Fromborku, została urządzona 101 lat temu przez historyka warmińskiego Eugena Brachvogla. Mieściła się w XIV-wiecznej wieży, stanowiącej najstarszy element fortyfikacji Wzgórza Katedralnego, kupionej i zajmowanej przez Kopernika od 1514 r. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, utworzone 5 września 1948 r., upamiętnia postać wielkiego uczonego urządzając wystawę pod nazwą: Gabinet uczonego doby renesansu. Początkowo, od 1983 r. ekspozycję umieszczono w przyziemiu wieży nazwanej jego imieniem. W następnych latach, dodając kolejne eksponaty, wystawę Gabinetu uczonego przeniesiono na najwyższą kondygnację wieży. Obecnie urządzona ekspozycja w dawnym pałacu biskupim prezentuje zabytki (oryginały i kopie) pochodzące z czasów Kopernika: meble, przedmioty rzemiosła artystycznego i instrumenty astronomiczne.

Grób Kopernika w katedrze


Warto też odwiedzić grób Mikołaja Kopernika. We Fromborku wielki polski uczony spędził ponad 30 lat swojego życia. To tutaj napisał swoje dzieło „O obrotach ciał niebieskich” prawie pięć wieków temu! Tymi ulicami chodził i wypatrywał gwiazd na niebie. W tym mieście też zmarł i został pochowany w katedrze. Kiedy szwedzcy naukowcy potwierdzili, że szczątki znalezione we fromborskiej katedrze pod koniec 2005 roku, należą do Mikołaja Kopernika, oczy wszystkich skierowane zostały na Frombork. Uroczysty pochówek szczątków astronoma odbył się 22 maja 2010 r. Nagrobek Mikołaja Kopernika można zobaczyć we fromborskiej katedrze.
opr. ab

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

  Muzeum Mikołaja Kopernika...

  Powojenna historia Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaczęła się 1948 roku. Obecnie Muzeum ma prawie...

 • Szlak Kopernika

  To najbardziej znany szlak turystyczny w północno-wschodniej Polsce, przebiega przez trzy województwa: Warmińsko-Mazurskie, Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie. Cała trasa liczy ok. 450 kilometrów, część warmińsko-mazurska - 237 kilometrów. Szlak zaczyna...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wer #1421265 | 89.228.*.* 19 cze 2014 14:33

  ...oczywiście chcąc zwiedzać wzgórze katedralne trzeba wpierw wypłacić pieniądze z bankomatu bo już przy wejściu przywitają nas dwie kasy i za wszystko trzeba płacić....jak na Wawelu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. hyh #1420955 | 194.39.*.* 19 cze 2014 00:10

  Mikołaj Kopernik (właść. Niclas Koppernigk - zobaczcie chociaż en.wikipedia.org/wiki/Nicolaus_Copernicu s) nie był żadnym polskim uczonym . Jako syn pana Koppernigka i pani Watzenrode był Niemcem służącym polskiemu królowi, którego lennem (a nie częścią Polski) była Warmia. Proste?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)