Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Głosujcie na drzewo z Warmii i Mazur w plebiscycie "Drzewo roku"

2014-06-02 12:54:33 (ost. akt: 2014-06-03 11:31:50)
Po akcji ratunkowej cis podtrzymywany był przez specjalne rusztowanie. Zdjęcie wykonano latem 2011 roku

Po akcji ratunkowej cis podtrzymywany był przez specjalne rusztowanie. Zdjęcie wykonano latem 2011 roku

Autor zdjęcia: Adam Pietrzak

Można już głosować na „Drzewo Roku” w konkursie, którego organizatorem jest klub Gaja. Wśród finalistów jest ponadtrzystuletni cis, który przed pewną śmiercią uratowali leśnicy z Nadleśnictwa Wipsowo. Oddajmy nasze głosy na to niezwykłe drzewo.

Aby zagłosować na cis z Wipsowa wystarczy wejść na tę stronę i kliknąć na drzewo opisane jako „Cis z wolą życia”. To drzewo rzeczywiście zasłużyło na taką nazwę.

Przypomnijmy, latem 2011 roku nad Nadleśnictwem Wipsowo na Warmii przeszła potężna wichura. Jej ofiarą był m.in. ponad 300-letni cis. Pomnikowe drzewo runęło na ziemię. Leśnicy z Nadleśnictwa Wipsowo przeprowadzili wtedy spektakularną – relacjonowaną przez media – akcję ratunkową. Pisaliśmy o tym także w naszym serwisie. Przy pomocy ciężkiego sprzętu podnieśli drzewo i ustabilizowali je przy pomocy specjalnie zbudowanego rusztowania.
Potem przez blisko dwa tygodnie leśnicy z Wipsowa walczyli o każdy dzień życia drzewa. Codzienne podlewanie je wodą. I udało się! Cis, choć nie jest już tak imponujący, jak przed pamiętną wichurą, nadal rośnie. Klub Gaja, organizator ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku 2014”, postanowił uhonorować „Cis z wolą życia” i umieścił to drzewo wśród szesnastu tegorocznych finalistów konkursu. To jedyny drzewo z Warmii i Mazur, które znalazło się w finale. O tym, które drzewo wygra konkurs zdecydują internauci. Głosowanie odbędzie się w czerwcu, ale już teraz warto dowiedzieć się więcej o cisie. To przecież najstarszy, chroniony gatunek w Polsce. Te i inne ciekawostki o cisach można znaleźć na specjalnie przygotowanej przez Nadleśnictwo Wipsowo stronie internetowej oraz na serwisie natura.wm.pl.

Adam Pietrzak
Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do komentujących buraków - nie obrażajac warz #1412003 | 77.113.*.* 6 cze 2014 20:49

  do kóba - po co ogłaszasz konkurs, w którym wygrałeś od razu wpisując ten komentarz? do reszty - skoro promowanie przyrody jest dla was czymś dziwnym to zastanówcie się czym oddychacie, co jecie itd. Ja zastanawiam się czy nazywanie was ludźmi nie jest na wyrost i czy nie obraża prawdziwych ludzi, którzy wiedzą co to empatia, wyobraźnia itd

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kóba #1409038 | 83.12.*.* 3 cze 2014 09:02

   OGŁASZAM konkurs na DEBILA ROKU. Wybierać można tylko mieszkańców naszego województwa, wstępnie proponuję : samorządowców, prezydentów, posłów itp..

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. qic #1408736 | 81.190.*.* 2 cze 2014 18:01

   Zgadzam się z moim przedmówcą i nie mogę doczekać się plebiscytu na najbardziej inspirujące kretowisko:-).

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. NC #1408651 | 83.12.*.* 2 cze 2014 15:36

   JE....E SIĘ W GŁÓWKACH NIEKTÓRYM

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz