Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Bartąg: węgierski ślad

2014-05-19 11:16:14 (ost. akt: 2014-05-19 14:04:26)
Replika tablicy z tekstem papieża Klemensa XII z 1733 r

Replika tablicy z tekstem papieża Klemensa XII z 1733 r

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

W Bartągu niedawno odsłonięto tablicę upamiętniającą węgierski ród Kalnassych na Warmii. Miał on posiadłości w Gągławkach, a jego członkowie zapisali się w różnych ważnych dla Warmii momentach.

Inicjatorem ufundowania tablicy było Stowarzyszenie Miłośników Rusi nad Łyną.
— O obecności Węgrów na tych terenach dowiedziałem się z książki Edwarda Martuszewskiego "Polscy i niepolscy Prusacy" — opowiada Andrzej Małyszko, członek stowarzyszenia, mieszkaniec Rusi, miłośnik miejscowej historii. — Pisze on między innymi o węgierskim rodzie Kalnassych.

Zygmunt Kalnassy był burgrabią Barczewa, a jego syn Joachim, kanonik warmiński, długoletnim sekretarzem biskupa Ignacego Krasickiego. Jego młodszy brat, porucznik Andrzej Michał Kalnassy, którego nagrobek jest w kościele w Bartągu, przejął majątek w Gągławkach koło Bartąga po Annie Kalnassy, żonie Zygmunta Kalnassy`ego. Tropiąc te historyczne ślady Andrzej Małyszko natrafił na informacje, że na terenie majątku w Gągławkach, w parku przed dworkiem, była kiedyś osadzona na postumencie kamienna tablica upamiętniającą zgodę papieża Klemensa XII z 1733 r. na zmianę funkcjonowania posiadłości Kalnassych w Gągławkach, z prawa magdeburskiego na chełmińskie. To drugie pozwoliło zdynamizować jej rozwój. Ostatecznie przywilej ten został wdrożony w życie przez biskupa Krzysztofa Szembeka.

— Po wojnie tablica uległa częściowemu zniszczeniu i trafiła do oddziału Muzeum Warmii i Mazur w Lidzbarku Warmińskim, gdzie ją odnalazłem — mówi Andrzej Małyszko. — Postanowiliśmy wykonać jej replikę i umieścić w kościele, co spotkało się z aprobatą księdza Kuriaty. Wśród sponsorów tablicy były osoby prywatne, a także Towarzystwo Przyjaciół Parafii Bartąg w Niemczech.
Władysław Katarzyński

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Bartąg

  Jezioro Bartąg

  Jezioro położone około 1 km na południe od granic m. Olsztyna. Brzegi przeważnie wysokie, łagodnie wzniesione, miejscami...

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mej #1398982 | 37.128.*.* 20 maj 2014 09:41

  Wszystko super ale foto drogi do Gągławek... tam od kilku lat jest asfalt :/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Polecamy