Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

W szczerym polu jest kapliczka

2014-05-10 08:58:04 (ost. akt: 2014-05-09 19:17:27)
W szczerym polu jest kapliczka

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Na temat warmińskich kapliczek przydrożnych napisano już wiele. Wydano albumy i książki. Są tematem historycznych rozpraw i opracowań. Tę odkryłem, między Lądkiem a Krzewiną i Kokoszewem w gminie Bisztynek (powiat bartoszycki).

"Kult Matki Boskiej, zwłaszcza po obawieniach gietrzwałdzkich, stał się powszechny. Nie tylko w wioskach, ale również przy drogach do porozrzucanych luźno gospodarstw na plonach, stawiano pod koniec dzięwiętnastego wieku przydrożne kapliczki z figurkami Giterzwałdzkiej Pani, ubranej zawsze w niebieską szatę" - pisze Edward Cyfus w książce "Moja Warmia".

Kapliczki stawiano też później. Jako wota dziękczynne lub aby chroniły uprawy rolne. Taką kapliczkę, wybudowaną w 1939 roku, napotkałem między Lądkiem a Krzewiną, przy zarosłej już wiejskiej drodze.

Musiałem najpierw zabłądzić, aby trafić na tę kapliczkę. Miałem przejechać z Lądka do Krzewiny starą drogą, ale pierwej trafiłem do Kokoszewa. Dojrzałem ją z jednego z pagórków, na który się wdrapałem.

W jej pobliżu znajdują sie ruiny gospodarskich budynków. Otaczają ją pagórkowate, przepiekne wiosną krajobrazy. Na polach jest jeszcze rozlewisko porosłe krzakami i drzewami, którego rolnicy jeszcze nie zlikwidowali. Zasiedliły się tam bobry.

Kapliczka niszczeje i powoli się rozpada. W malowanej na odcienie barwy niebieskiej niszy, w której najpewniej stała kiedyś figura Matki Bożej, ktoś ustawił krzyż z patyków przewiązanych folią. To dowód na to, że jeszcze ktoś, oprócz mnie, zapuszcza się w te same miejsca.

Nikt przy niej nie odprawia nabożeństw majowych. Gospodarze, których pola kiedyś chroniła, opuścili swe siedliska. Pisząc o niej, chcę ją przypomnieć, a fotografując - zachować w pamięci. Nie tylko tej cyfrowej.

[i]Andrzej Grabowski

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Tagi:
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB