Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Na warmińskim Olimpie - czyli jak ponazywano wiejskie ulice

2014-05-07 13:00:15 (ost. akt: 2014-05-07 13:14:39)
Rowerowa eskapada na ulicy Nad Łyną w Bartągu

Rowerowa eskapada na ulicy Nad Łyną w Bartągu

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Niemal wszystkie wsie w gminie Stawiguda (powiat Olsztyn) mają nazwy ulic. W tym roku nazwy ulic otrzymają kolejne cztery wioski, w tym Dorotowo i Majdy.

We wsi Naterki ulica Zeusa sąsiaduje z Ariadny. W Gronitach można zamieszkać przy Jarzębiowym Gaju. Nazwa ulicy nie jest obojętna tym, którzy decydują się opuścić Olsztyn i osiedlić się w terenie.

— Długo zastanawialiśmy się, jak nazwać nasze ulice — mówi Antoni Gromadzki, sołtys Majd i Kręska nad Jeziorem Wulpińskim. — Na początku były propozycje, aby nawiązywały do ziół. Ale są wsie, które już takie nazwy mają! Zdecydowano więc, że patronami ulic będą imiennicy. Na przykład: głównej przez wieś - Adam i Ewa, innych Zofia, Jakub, Antoni, natomiast w Kręsku - Piotr i Paweł.
Sołtys tłumaczy mi, że ulica Antoniego nie jest bynajmniej nazwana na jego cześć. W Majdach mieszka bowiem aż trzech Antonich!

Nie chcieli Hefejstosa


Jedną z pierwszych wsi w powiecie olsztyńskim, która zdecydowała się wprowadzić nazwy ulic, były Naterki w gminie Gietrzwałd. Projekt skonsultował z miejscową społecznością sołtys Naterek Zbigniew Kukuć i rada sołecka. Uzasadniano, że pogotowie i straż pożarna, opierając się wyłącznie na numeracji domów czasem błądzą, a kiedy następuje zmiana listonosza na nowego doręczyciela, ten ma problemy ze znalezieniem adresata.
— Wieś propozycję zaakceptowała, chociaż niektórzy obawiali się, że będzie się to wiązało z kosztami, jakie dotkną mieszkańców — mówi dzisiaj sołtys. — Powstało też pytanie: jakie nazwy wybrać?
Pomysł był niezwykły. Dzisiaj Naterki mogą się poszczycić ulicami nawiązującymi do mitologii (na zdjęciu obok) oraz drogich kamieni i szlachetnych metali. Znajdujemy więc tutaj między innymi ulicę Zeusa, Hery, Ariadny, Posejdona, Andromedy, Ateny, Dionizosa. Nie przeszedł bóg ognia, kowali i złotników Hefajstos. Jak wiadomo, szef bogów Zeus strącił go z Olimpu za nieposłuszeństwo.
— Hefajstos mógłaby się źle kojarzyć, z piekłem! — wyjaśnia jeden z mieszkańców ulicy Diamentowej. — Nazwa mojej ulicy też jest bardzo ładna. A mamy także Bursztynową, Koralową, Srebrną.

W Jarzębinowym Gaju


Także w Gronitach w gminie Gietrzwałd można znaleźć ładne nazwy ulic. A więc mamy takie, jak Jarzębinowy Gaj, Przy Tataraku, Pod Klonami, Pod Sosnami, Pod Dębami, Nad Stawem, Na Wzgórzu. Nawiązują do elementów przyrodniczych, jakie tu znajdujemy. Są opatrzone tablicami, więc nikt obcy się nie zagubi.
— Jarzębinowy Gaj, czy to nie piękna nazwa? — mówią prezes stowarzyszenia "Garian" w Gronitach Ewa Jaczek-Horabik i sołtys Małgorzata Kaczmarczyk-Zdunek. — Aż chce się tu zamieszkać! W Jarzębinowym Gaju naprawdę ptaszki śpiewają.

W gminie Barczewo jedną z wiosek, która posiada nazwy ulic, jest Wójtowo. Na przykład owocowe: Agrestowa, Brzoskwiniowa, Malinowa. Pochodzące od drzew: Akacjowa, Cedrowa, Cisowa, Jałowcowa, Leszczynowa. Zapachowe: Fiołkowa, Kwiatowa.
— Co z tego, skoro niektórych nazw wieczorem nie zobaczysz! — wzdycha Beata Jakubiak, prezes stowarzyszenia :"Wspólne Wójtowo". — Ponieważ tylko niektóre mają oświetlenie!
W sąsiedztwie leżą Łęgajny. I tu również znajdujemy ulice, które przyciągają swoją nazwą: Jaśminowa, Chabrowa, Makowa (zdjęcie obok).

Warmińska i Mazurska


Są w powiecie nazwy ulic, które ze względu na firmy, jakie tam się mieszczą, wyróżniono związanymi z tym nazwami. — U nas na przykład Golfowa — mówi Zbigniew Kukuć z Naterek, który mieszka przy tej właśnie ulicy. — Bo tam jest słynne pole golfowe, które promuje Naterki w całym kraju
Są i ulice w powiecie, które mają akcenty regionalne, patriotyczne.
— Czyż to nie piękna ulica, Warmińska? — mówi Gertruda Moritz ze Stawigudy. — Tylu nas, Warmiaków, przed wojną tu mieszkało! A jest również dla równowagi ulica Mazurska.
Z nazwy ulicy Olsztyńskiej w Gietrzwałdzie jest również zadowolony Grzegorz Guzdaj, Warmiak urodzony w czasie wojny w Berlinie.
— Nazwa przypomina, że Olsztyn to stolica województwa! — mówi. — A poza tym jest ulicą wylotową prowadzącą w kierunku Olsztyna właśnie.
Cały pakiet ulic owocowo-drzewno-kwiatowych znajduje się w Bartągu. Ale obok tego nazwa miejscowa - Nad Łyną.

Patronów ulic można także szukać wśród lokalnych osobistości. Na przykład w Sząbruku gmina Gietrzwałd istnieje ulica Hermana (na zdjęciu). Jest związana z dworkiem Hermanów, który stał przy przydrożnej kapliczce. Po wojnie budynek został zamieniony w stajnię. Jest tu również ulica urodzonego w Sząbruku Andrzeja Samulowskiego, poety, jednego z założycieli "Gazety Olsztyńskiej".
Przy wprowadzaniu nazewnictwa ulic zdarzają się spory. Dotyczyło to np. ulicy Św. Jana w Bartągu, wcześniej Zydlągi. Ulica Zydlągi (od niem. Siedlung - osiedle), funkcjonowała do 2011 roku, kiedy rada gminy w Stawigudzie wprowadziła zmianę. Były głosy, żeby starą nazwę pozostawić, w nawiązaniu do tradycji. Z kolei na wniosek Andrzeja Małyszki z Towarzystwa Przyjaciół Rusi nazwę ulicy Niborskiej zmieniono na Gościniec Niborski. Tu tradycji stało się zadość. Gościniec o takiej nazwie bowiem kiedyś istniał.

Przy bezimiennej ulicy


W gminie Purda, poza Trękuskiem (część osiedla mieszkaniowego ma swoje ulice), ulic z nazwami nie ma żadna inna wieś, nawet stolica gminy. Ubolewa nad tym pan Jan.
— Mieszkać przy bezimiennej ulicy to żadna przyjemność — uważa mieszkaniec Purdy. — Jak to brzmi: przy Urzędzie Gminy, przy kościele, przy gimnazjum? Chciałbym mieszkać przy konkretnej ulicy, na przykład Kwiatowej, to ładna nazwa. W wielu innych gminach nazewnictwo funkcjonuje od lat, a u nas jak za króla Ćwieczka!
Wójt gminy Purda Jerzy Laskowski tłumaczy brak nazw ulic brakiem zainteresowania. Musi powstać, jak w Trękusku, grupa inicjatywna.
Władysław Katarzyński
Na mapie oznaczyliśmy miejscowości, o których piszemy w artykule.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Bartąg

    Jezioro Bartąg

    Jezioro położone około 1 km na południe od granic m. Olsztyna. Brzegi przeważnie wysokie, łagodnie wzniesione, miejscami...

  • Wulpińskie

    Jezioro Wulpińskie

    Jezioro składa się z dwóch zbiorników: wschodniego (kształtem zbliżonego do koła) i zachodniego (wydłużonego ze...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy