Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kapliczka chroniąca przed żmijami

2014-04-16 14:15:53 (ost. akt: 2014-04-16 14:16:28)
Kapliczka chroniąca przed żmijami

Kapliczka unikowska w Bisztynku zwana kiedyś wężową pomagała chronić mieszkańców przed ukąszeniami żmij.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Przed udaniem się do lasu, mieszkańcy Bisztynka wrzucali do wnętrza kapliczki drobne monety jako ofiarę mającą chronić ich przed żmijami. Pieniądze wrzucano do kapliczki unikowskiej nazywanej też wężową. To o niej dziś opowiemy.

Warmia słynie z przydrożnych kapliczek. Regionaliści i coraz większa liczba turystów już o tym wie. Są jednak wśród tysięcy innych kapliczki wyjątkowe. Nie z powodu swej architektury, ale legend i podań jakie są z nimi związane. Jedna z takich kapliczek jest w Bisztynku. To kapliczka unikowska.

Glocksteiner Kapellchen położona jest blisko drogi Bisztynek - Sątopy, w pobliżu leśniczówki "Kamieniec", przy szutrowej drodze prowadzącej do Unikowa (niem. Glockstein) i stąd jej nazwa. Można ją zauważyć nawet wtedy, gdy do Sątop podróżuje się samochodem, bo zbudowano ją na wzniesieniu, blisko skrzyżowania drogi głównej z szutrówką do Unikowa.

Ujmuje swą prostotą. Jest o tyle wyjątkowa, że można wejść do jej wnętrza, ale wyłącznie na kolanach, bo drzwi są bardzo niskie.

Skrzydło drzwiczek prowadzących do wnętrza wykonane jest z żelaznej blachy. Wewnątrz na ścianie wisi drewniany krzyż. Nie ma w niej żadnego wyposażenia. Podłoga wykonana jest z cegieł. Niestety obecnie w jej wnętrzu nazbyt często panuje - delikatnie mówiąc - nieporządek.

Wybudowana została na przełomie XIX i XX wieku i od razu zdobyła miano miejsca chroniącego przed żmijami.

Dawny mieszkaniec Bisztynka opowiedział nam, że przed udaniem się do pobliskiego lasu, przez który wiedzie droga do Unikowa, mieszkańcy wrzucali do wnętrza kapliczki drobne monety jako ofiarę mającą chronić ich przed żmijami.

Szczególnie często czynili to wszyscy, którzy do lasu chodzili po chrust i drewno na opał. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku żmij w lesie było bardzo dużo i zdarzały się ukąszenia, a nawet przypadki śmierci od jadu żmij.

Zwyczaj składania drobnej ofiary utrwalił się na tyle, że samą kapliczkę poczęto nazywać także Schlangenkapellchen, czyli wężowa kapliczka.

Dodatkową ciekawostką może być to, że te drobne monety wrzucone przez zbieraczy drewna do wnętrza kapliczki były nader chętnie wybierane z niej przez dzieci i wydawane potem na słodycze.

- Bywaliśmy w Bisztynku na wakacjach - wspominają bracia Günter i Dieter Krause. - Przed wojną mieszkaliśmy na biednej mazurskiej wsi i wizyty w Bisztynku były dla nas prawdziwym świętem. Zawsze próbowaliśmy jakoś sobie "dorobić" więc pomagaliśmy nosić bagaże z dworca do hotelu. Robiliśmy też wypady do kapliczki za miastem, gdzie zawsze leżały drobne pieniądze. Tak "zarobione" pieniądze wydawaliśmy na słodycze - wspominali bracia.

Poszukiwacze "skarbów" nie mają więc co liczyć na odnalezienie pamiątek po ofiarach wrzucanych do wnętrza kapliczki, bo już przed wojną chłopaki się nimi zajęli.

Ta opowieść jest dobrą okazją do sprostowania błędu, który powielany przez lata każe nazywać, wielu mieszkańcom Bisztynka tę kapliczkę - kapliczką św. Marty, zbudowaną na miejscu dawnego średniowiecznego kościoła św. Marty.

Ten błąd został opublikowany w popularno-naukowym opracowaniu "Biskupiec - z dziejów miasta i powiatu" wydanym w 1969 roku i dodatkowo zilustowany fotografią kapliczki unikowskiej z błędnym podpisem.

Jeśli więc przybyszu wrzucisz drobną ofiarę do wnętrza kapliczki (a żmij w lesie jest nadal bardzo dużo) to wiedz, że wrzucasz ją do kapliczki unikowskiej zwanej też wężową. Kapliczka św. Marty jest w zupełnie innej części Bisztynka.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl[/i]


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rico #1374253 | 89.228.*.* 13 kwi 2014 16:42

    Acz, przed dwunożnymi żmijami też chroni?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zdzich #1373846 | 88.156.*.* 12 kwi 2014 22:37

    Autorze, pleonazm "żelazna blacha", do poprawki.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)