Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Z Braniewa do Stoczka Klasztornego szlakiem kościołów i sanktuariów

2013-10-23 14:27:37 (ost. akt: 2013-10-23 15:25:54)
Z Braniewa do Stoczka Klasztornego szlakiem kościołów i sanktuariów

Dzisiaj Warmia kojarzy się głównie z Olsztynem, obecną stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, niegdyś jednak mówiąc: Warmia, myślano przede wszystkim: Lidzbark Warmiński, Frombork, Braniewo. Zapraszam na wycieczkę po północnej Warmii.

A. Braniewo
Braniewo to najstarsze miasto warmińskie, położone na obu brzegach Pasłęki, w pobliżu ujścia do Zalewu Wiślanego. Było pierwszą stolicą Warmii i siedzibą biskupów warmińskich.

W 1945 r. Braniewo zostało zniszczone (w 85%) i splądrowane przez Armię Radziecką. Stare miasto po wojnie nie zostało odbudowane.
Zobacz najciekawsze miejsca w Braniewie.
Sanktuarium św. Krzyża w Braniewie.

B. Pieniężno.

B1. Największa atrakcja turystyczna Pieniężna to na pewno Muzeum Misyjno - Etnograficzne.

Muzeum w Pieniężnie prowadzą księża werbiści. Zgromadzono tam eksponaty związane z kulturą i i obyczajami krajów, w których pracują polscy zakonnicy: Chin, Japonii, Indii, Indonezji Nowej Gwinei… Jest to najbogatsza kościelna kolekcja misyjno – etnograficzna w Polsce.

Godziny otwarcia:
w sezonie (15 IV-15 X) pn.-sob. 8.00-17.00,nd. i święta 11.00-17.00;
poza sezonem (16 X-14 IV): pn.- sb. 9.00-15.00, nd. i święta 12.00-15.00C. Babiak.
We wsi gotycki kościół, przebudowany w XIX wieku. W środku barokowe ołtarze oraz rzeźba św. Anny Samotrzeci z XVI wieku. Wzywający wiernych na modlitwę kościelny dzwon pochodzi z 1445 roku.

D. Runowo.
XIV wieczny kościół przebudowany 1852 roku. W środku rokokowy ołtarz przeniesiony z fary z Królewca z 1772 roku.

E. Ignalin.
We wsi gotycki kościół z XIV wieku, przebudowany w stylu późnobarokowym w końcu XVIII wieku. Kościół konsekrował bp Ignacy Krasicki. We wsi gospodarstwo agroturystyczne, gdzie można pojeździć na koniach.

F. Lidzbark Warmiński.
To Lidzbark Warmiński (niem. Heilsberg, prus. Lēcbargs) a nie Olsztyn był przez wieki stolicą Warmii. W 1240 roku Krzyżacy zajęli Lecbarg, osadę Warmów i Bartów. W tym miejscu zbudowali własną osadę. Lidzbark Warmiński otrzymał prawa miejskie w 1308 r. Rezydowali tam biskupi warmińscy. Miasto było ważnym centrum wiary i kultury w Rzeczypospolitej. Rządzili nim, jak całą Warmią biskupi. Od 1772 roku Lidzbark znalazł się w granicach Prus. W 1945 roku miasto zrujnowali czerwonoarmiści. Straty w zabudowie sięgały 80%. Lidzbarskie Stare i Nowe Miasto nie zostało po wojnie odbudowane. Postawiono tam betonowe bloki mieszkalne.

F1. Najważniejsza budowla w Lidzbarku to oczywiście zamek biskupów warmińskich, w którym mieści się teraz muzeum. Zamek lidzbarski zwany jest Wawelem Północy ze względu na autentyczne gotyckie dwupoziomowe krużganki, jakich nie ma nawet na krakowskim Wawelu!

Zwiedzanie zamku (1350-1401) proponujemy zacząć od obejrzenia 600-letnich fresków, które odkryto w latach 2010-2012. To prawdziwy unikat. Freski pochodzą z okresu budowy zamku, najprawdopodobniej z początku XV wieku.

Malowidła przedstawiają sceny religijne: Ukrzyżowanie, Zwiastowanie, Boże Narodzenie, Młodego Chrystusa z uczonymi...
W muzeum możemy obejrzeć między innymi unikalną ekspozycję polskiego malarstwa XX w., w tym oryginalne portrety autorstwa Witkacego.


F2. Dalej idziemy do kościoła św. apostołów Piotra i Pawła.[/b] Ten piękny kościół zbudowano w XIV wieku. Ołtarz główny pochodzi z początku XX w. Zdobią go piękne posągi dwóch aniołów. Najstarszy boczny ołtarz pochodzi z XV-XVII wieku (nawa południowa). Jednym z jego elementów jest rzeźba św. Anny Samotrzeciej z ok. 1500 roku. W ołtarzu tym znajduje się też obraz Matki Boskiej Śnieżnej z XVII wieku.

Godne uwagi są też barokowa ambona i chrzcielnica oraz XVII wieczne ołtarze z obrazem św. Walentego i św. Michała Archanioła. W posadzce kościoła zachowało się ponad 20 płyt nagrobnych. Najcenniejsze są wmurowane w ścianę kościoła (XVI-XVII wiek).F3. W Lidzbarku warto jeszcze zobaczyć drewnianą cerkiew czyli dawny kościół ewangelicki (1821-1823). Cerkiew stoi niedaleko lidzbarskiej Wysokiej Bramy.

G. Kierwiny.
We wsi możemy zobaczyć neogotycką kapliczkę z 1913 roku.

H. Stoczek Klasztorny
Gietrzwałd, Święta Lipka i Stoczek Klasztorny. To wielka trójka warmińskich sanktuariów maryjnych. Jednak tylko Stoczek w sposób szczególny zapisał się w najnowszej historii Polski. Więziono w nim przez rok księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium zbudowano w latach 1639-1641. W 1708-1711 kościół rozbudowano. W środku ołtarz z 1713 roku z obrazem Matki Bożej z 1640 roku. Obraz jest okryty srebrną sukienką z 1687 r. Na obrazie zawieszone są bursztynowe korale – wotum kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 1983 roku obraz został koronowany przez Jana Paweł II.

W kościele znajduje się kilka XVII-wiecznych obrazów, XVIII-wieczna ambona, organy z XVII wieku.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bolo #1228778 | 5.173.*.* 26 paź 2013 10:13

  do Takitam: jest na Warmii co zwiedzać np.Pomnik jakiegos generała sowieckiego pod Pieniężnem,co zginął nie wiadomo w jakich okolicznościach,chodzą słuchy, że swoi go zatłukli i jak sie mają te atrakcje do starych kościołow?Nie trzeba być koniecznie wierzącym by zwiedzać kościoły,to po prostu nasza historia c.....pie!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. takitam #1226844 | 79.191.*.* 24 paź 2013 11:04

  No to worek pokutny na grzbiet, worek "cołasek" na plecy i na kolanach od pierścienia o do pierścienia całuśnego dobrodziejów co otworzą te cuda do zwiedzania. Nie ma nic na Warmii co nie wiązałoby się kruchtą?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. cde #1226524 | 178.235.*.* 23 paź 2013 22:32

   Można by "zahaczyć" o Krosno k/Ornety, miejsce pielgrzymek mieszkańców Warmii sprzed 1945 r.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)