Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Lidzbark Warmiński: dawny Cmentarz Leśny

2013-10-19 08:22:01 (ost. akt: 2013-10-19 09:47:47)
Lidzbark Warmiński: dawny Cmentarz Leśny

Autor zdjęcia: Romuald Daniluk

Nasz stały korespondent Romuald Daniluk odwiedził Lidzbark Warmiński, a tam miejscowy cmentarz komunalny, który niegdyś nosił nazwę Cmentarza Leśnego.

Zbliża się 1 listopada a wraz z nim Święto Zmarłych, z tej okazji więc proponuję wirtualną wycieczkę po lidzbarskim cmentarzu komunalnym, który dawniej nosił nazwę Cmentarza Leśnego. Znajduje się on przy ulicy Kopernika, w miejscu gdzie kiedyś istniały ogrody biskupa Ignacego Krasickiego. Cmentarz położony jest niezwykle malowniczo,na pagórkowatym, w całości zalesionym terenie. Jest niepodobny do dzisiejszych cmentarzy z geometrycznym podziałem na kwatery i alejkami krzyżującymi się pod kątem prostym. Tutaj mamy wrażenie, że jesteśmy w lesie, groby położone są tarasowato nawet na stokach pagórków i skarp, a w plątaninie alejek można się zagubić. Wchodząc na teren cmentarza bramą od strony Liceum Ogólnokształcącego napotykamy zabytkowe stacje Drogi Krzyżowej, z których najokazalsza jest stacja XIII - Jezus zdjęty z krzyża, oraz znajdująca się pod nią grota - Jezus złożony w grobie. W centralnej części cmentarza znajduje się wzgórze Golgota, na którym stoi zabytkowy krzyż. W chwili obecnej cmentarz jest niemal całkowicie zapełniony, jego rolę przejmuje nowy cmentarz komunalny, który jest położony już poza granicami Lidzbarka - w Sarnowie.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.

Źródło: Romek

Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxx #1233623 | 213.5.*.* 31 paź 2013 20:07

  tak cmentarz był i jest piękny, zadbany i na bieżąco sprzątany, a o cmentarzu w Sarnowie to nawet osoby z lokalnej gazety nie słyszały, artykuł dostarczony do GL nie ukazał się, bo chyba jest to zmowa milczenia- droga dojazdu fatalna, żadnego planu zagospodarowania, brak komunikacji miejskiej, chwasty wyższe od mogił, informacje na tablicy nieaktualne - osoby spoza LW dziwią się, że administrator jest tak niekompetentny i nie podlega żadnej ocenie ze strony władz miasta.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. toja. #1227252 | 178.16.*.* 24 paź 2013 17:46

  zastanawiam się czy cmentarz ten jest nasz polski czy sprzedany dla niemców.Dlaczego tak piszę? napis na bramie wejsciowej zawiera napis niemiecki pomimo,ze Lidzbark od tylu lat jest polski.Tłumaczenie,ze to historia jest błędem bo jak mi wiadomo to napis ten powstał niedawno.nin

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. aaa #1222986 | 83.9.*.* 19 paź 2013 17:53

   w tle piękna jesień

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz