Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Stoczek Klasztorny: sześć przydrożnych kapliczek i jeden krzyż

2013-10-10 13:09:57 (ost. akt: 2013-10-10 18:33:31)
Jedna z zabytkowych kapliczek w okolicach Stoczka Klasztornego

Jedna z zabytkowych kapliczek w okolicach Stoczka Klasztornego

Autor zdjęcia: www.stoczek.pl Tomasz Holiczko

Stoczek Klasztorny słynie przede wszystkim z tego, że przez rok więziono tu prymasa polski Stefana Wyszyńskiego. Warto jednak przejść się także po miejscowości i okolicy, aby przyjrzeć się ładnie odnowionym XVIII-wiecznym przydrożnym kapliczkom.

Przy drodze do wsi Stoczek biegnącej początkowo przez las, w odległości około 300 m od klasztoru, po prawej stronie, wzniesiono około 1742 r. murowaną kapliczkę w kształcie konchy na wysokim masywnym cokole, na planie nieregularnego wieloboku (pięciobok z ośmioboku).

W półokrągłej niszy znajduje się drewniana rzeźba NMP Niepokalanie Poczętej - Immaculaty autorstwa Krzysztofa Perwangera. Jak podaje A. Boenigk, jeszcze na początku XX w. wokół kapliczki rosły stare lipy – do dziś pozostały po nich cztery pnie świadczące, że rosły w skupinie po południowej stronie kapliczki.

Przy drodze do wsi Klejdyty po prawej stronie drogi w odległości około 13 m od jej krawędzi, znajduje się barokowa kapliczka z 1749 roku. Obecna, wyrazista kolorystyka kapliczki - to próba powrotu do jej pierwotnych barw w oparciu o zachowane fragmenty polichromii. Ponieważ w ostatnich latach zmienił się przebieg drogi w tym fragmencie, kapliczka obecnie odwrócona jest tyłem do drogi. W jej półkolistej wnęce pierwotnie znajdowała się drewniana rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem również wykonana przez Krzysztofa Perwangera (z 1749 roku). Kapliczka wzniesiona jest na planie nieregularnego wieloboku (5/8). Na cokole wzmocnionym na narożach skarpami, nisza obramowana jest półwałkiem na podkładce, flankowana zdwojonymi pilastrami, których boki ozdobiono wydłużonymi płycinami o wyokrąglonych bokach. Całość zwieńczona jest trójkątnym ogzymsowanym tympanonem. We wnęce kapliczki obecnie znajduje się współczesna figura.

Rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem wykonana przez Krzysztofa Perwangera przeniesiona została do współczesnej kapliczki usytuowanej przy drodze do Klejdyt, niemal naprzeciwko zespołu pielgrzymkowego, frontem zwróconej do drogi i klasztoru. Kapliczka ta nawiązuje formą do wyżej opisanej kapliczki barokowej.

Przy pierwotnej drodze do wsi Kierwiny (obecnie nieco przesuniętej w kierunku południowo-wschodnim) usytuowana jest kapliczka z roku 1752. Kapliczka wzniesiona jest na planie nieregularnego pięcioboku (5/8), na masywnym cokole. W części centralnej wykonana jest półkolista nisza, flankowana zdwojonymi pilastrami, zwieńczona ogzymsowanym trójkątnym tympanonem. Sklepienie niszy wsparto na delikatnym gzymsie. W niszy kapliczki umieszczono drewnianą rzeźbę św. Franciszka z 1752 roku. Rzeźba nieznanego wykonawcy jest naśladownictwem rzeźby św. Franciszka z kościoła.

Przy drodze do wsi Kiersnowo nieopodal wschodniego narożnika ogrodzenia klasztornego znajduje się barokowa kapliczka, w której umieszczona jest rzeźba św. Antoniego z 1761 roku.

Turyści wybierający się do Stoczka mogą przenocować w domu pielgrzyma, urządzonym w barokowym klasztorze na II piętrze. Jest tam 60 miejsc noclegowych, można też wykupić domowe posiłki z klasztornej kuchni.
Ks. Paweł Śmierzchalski MIC
(za stroną www.stoczek.pl)
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. misia #1316198 | 188.47.*.* 4 lut 2014 20:24

    kocham kościół w stoczku i bardzo mi brakuje tego miejsca

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ambasada Prusakow #1300190 | 87.172.*.* 18 sty 2014 20:30

    Te kapliczki przydrozne zasluguja na szczegolna dbalosc i troske . Iluz tam przy nich modlilo sie przez te lata Dzielnych Prusaczek i Prusakow zanoszac swoje modlitwy i troski do Boga.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz