Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Orzechowo: wieś bez mieszkańców, ale z zabytkowym kościołem

2013-10-07 13:12:30 (ost. akt: 2014-07-16 16:39:02)
Kościół w Orzechowie

Kościół w Orzechowie

Autor zdjęcia: Małgorzata Krawczyńska

Wieś Orzechowo położona jest niecałe 15 kilometrów na wschód od Olsztynka. Jest tak mała, że trudno tam trafić, chyba, że ktoś pobłądzi. No i właśnie "zabłądziła" tam nasza korespondentka Małgorzata Krawczyńska.

Małgorzata Krawczyńska od dłuższego czasu współpracuje z naszym serwisem, przesyłając opisy i zdjęcia z sukcesywnie organizowanych spływów kajakowych i rodzinnych wędrówek. Tym razem zawędrowała z rodziną i przyjaciółmi do warmińskiej wsi Orzechowo. Oto jej fotorelacja

Orzechowo jest głęboko schowane w lesie - w promieniu 10 kilometrów otaczają je świetliste bory sosnowe, lasy świerkowe i kilkanaście jezior, w tym znane wszystkim – przynajmniej z nazwy - jeziora Łańskie, Pluszne i Maróz. Jedyna porządna droga w tej okolicy to od strony południowej droga krajowa 58, biegnąca przez Kurki i Swaderki do Olsztynka. Reszta dróg to kilka wąskich asfaltówek i leśne drogi piaskowe, oznaczone jako trasy rowerowe i piesze.

Bywałam już w tamtych okolicach, wybierając się na spływy rzeką Marózką. Tym razem pojechałam z synem na tygodniowy obóz do Rybak. Ponieważ był to obóz ministrancki, postanowiliśmy, że w niedzielę pójdziemy do prawdziwego kościoła w Orzechowie, bo w Rybakach jest tylko kaplica. Mięliśmy do przejścia w obie strony 9 kilometrów. Martwiłam się, że to dużo, więc nie analizowałam faktu, dlaczego ta wieś to tylko kościół i leśniczówka.

Na mszę dotarliśmy jakieś 20 minut wcześniej. Przed nami przybyła jeszcze jedna grupa młodzieży z Rybak. W tym czasie zrobiłam kilka niedoświetlonych zdjęć. W miarę upływu czasu ludzi przybywało. Zaczęli się nawet do nas dosiadać, a i tak część stała. W końcu dotarło do mnie, że czegoś tu nie rozumiem. Skąd te tłumy?

Po mszy zostaliśmy na prelekcji dotyczącej historii kościoła. Dowiedzieliśmy się, że miesiąc wcześniej (14.07.2013) z okazji 100 lat konsekracji kościoła, wiernych było trzy razy więcej niż dzisiaj. Natomiast tydzień temu z okazji uroczystości odpustowych, odbył się ostatni tego lata koncert organowy.

Wystrój kościoła jest skromny. Uwagę zwracają przede wszystkim piękne żyrandole w kształcie dzwonów. Starszy drewniany, upamiętnia poległych podczas I wojny światowej mieszkańców wsi, drugi wykonany z poroży jest darem od koła łowieckiego. Ciekawy jest też neogotycki konfesjonał tzw. szafowy, zbudowany tak, aby nikt oprócz księdza nie słyszał spowiadającego się. Z tego samego okresu pochodzi ambona i barokowy ołtarz główny. W kościele w ostatnich latach wstawiono nowe okna i witraże. Część z nich przedstawia sceny z życia Jana Chrzciciela patrona kościoła. Odremontowano też przedwojenne organy. Ich brzmienie jest porównywalne do organów ze Świętej Lipki. 26 stycznia 2000 roku kościół w Orzechowie został wpisany do rejestru zabytków na listę dóbr kultury.

Niedaleko kościoła, w budynku po starej szkole mieszka leśniczy z żoną i dwójką już prawie dorosłych synów (obaj służyli do mszy). Są to jedyni mieszkańcy Orzechowa. Reszta musiała opuścić wieś, bowiem władze PRL chciały mieć pełną swobodę z pobliskim ośrodku rządowym w Łańsku. Od leśniczego dowiedzieliśmy się, że w okresie wakacyjnym to miejsce tętni życiem, natomiast poza sezonem przychodzi tu zaledwie kilka osób. Msze odbywają się w każdą niedzielę i święta o godzinie 11, odprawia je proboszcz Andrzej Wiśniewski. Do parafii przynależą również kościoły w pobliskich Pluskach i Kurkach.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Łańskie

  Jezioro Łańskie

  Największe i najgłębsze jezioro Pojezierza Olsztyńskiego, położone około 15 km na południe od Olsztyna w rozległych Lasach...

 • Maróz

  Jezioro Maróz

  Jezioro położone w otoczeniu lasów, w odległości około 12 km na południowy wschód od Olsztynka.
  Wydłużony zbiornik...

 • Pluszne

  Jezioro Pluszne

  Jezioro morenowe o bardzo rozwiniętej linii brzegowej z licznymi zatokami i półwyspami. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy....

Przewodniki lokalne

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fajne miejscee #1744925 | 89.70.*.* 31 maj 2015 10:14

  ma ktoś może jakiś kontakt do kogoś kto wynajmuje pokoje na wakacje w samym orzechowie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ORZECHOWO #1743035 | 213.158.*.* 28 maj 2015 15:13

  to cudowne miejsce ...szkoda , bo dzisiaj zapomniane ale cudo w naturze Warmii

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. emigrant #1223225 | 62.198.*.* 20 paź 2013 07:53

  watykan każe wyjeżdżac z Polski.Panstwo utrzymuje "czarne pazerne świnie".Na nic nie ma pieniędzy, tylko na kler są.Usunąć religię ze szkól.(na początek)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mieszkaniec #1221608 | 18 paź 2013 00:34

  " kilkanaście jezior, w tym znane wszystkim – przynajmniej z nazwy - jeziora Łańskie, Pluszne i(Marózek błędna nazwa)/ jezioro Maróz

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. to_ya #1214083 | 81.190.*.* 8 paź 2013 19:05

   Kiedyś w tamte okolice jeździłem na obozy. Fajne tereny i piękny kościół

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. A #1213330 | 5.147.*.* 7 paź 2013 17:36

   I tak bedzie na warmii i mazurach w przyszlosci tylko beda koscioly po rzadach watykanskich.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)