Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Lidzbark Warmiński: Aleja Gwiazd Kabaretu

2013-10-01 12:12:56 (ost. akt: 2013-10-01 22:19:37)
Tablicę poświęcono Kabaretowi Snobów odsłaniają: pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego Radek Bielecki (z lewej) i Bartłomiej Zdanowicz.

Tablicę poświęconą Kabaretowi Snobów odsłaniają: pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego Radek Bielecki (z lewej) i Bartłomiej Zdanowicz.

Autor zdjęcia: Katarzyna Banasiak

Ulica Feliksa Kaczyńskiego, wybitnego lidzbarskiego pedagoga, jest jednocześnie Aleją Gwiazd Kabaretu na wzór słynnej Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach. Mają tu swoje gwiazdy m.in. zwycięzcy Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry.

Alejka znajduję się nad rzeką Symsarną, obok amfiteatru. Mieści się na niej Aleja Gwiazd Kabaretu, na której upamiętnieni zostają m.in. zdobywcy Złotej Szpilki - głównej nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów, znanym jako Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry.
Pierwsza gwiazda należała jednak do Kabaretu Starszych Panów, który oczywiście w Lidzbarku Warmińskim nigdy nie wystąpił, ale stał się kultowym wzorcem polskiej sztuki kabaretowej. Swoje gwiazdy mają tu też m.in.: Grupa MoCarta, Kabaret Moralnego Niepokoju, Ireneusz Krosny, Artur Andrus, Grupa Rafała Kmity, Krzysztof Daukszewicz z Kabaretu Gwuść, Krzysztof Jaślar. Swoją tablicę ma także Jan Kaczmarek (w imieniu nieżyjącego artysty odsłonili ja w sierpniu 2013 roku członkowie kabaretu Elita Stanisław Szelc oraz Jerzy Skoczylas), a także nieistniejący już Kabaret Snobów (odsłaniali ją Bartłomiej Zdanowicz i pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego Radosław Bielecki - obecnie Kabaret Neo-Nówka).

Feliks Kaczyński:
Urodził się 18 marca 1916 roku w Płocku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim w 1945 roku. Był znakomitym znawcą języka ojczystego i historii Polski. Pisał teksty, komponował do nich własne melodie, grał na fortepianie i organach, reżyserował spektakle. W latach 1950-1976 pracował jako nauczyciel języka polskiego w Liceum Pedagogicznym oraz Zespole Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim. Sprawował też funkcję kierownika wydziału kultury, czasowo kierował Miejskim Domem Kultury. Podczas organizowania Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży zasiadał w jury jako jej przewodniczący. W 1976 roku przeszedł na emeryturę, nie stracił jednak kontaktu ze szkołą i młodzieżą. Zmarł 14 października 1993 roku.

Zobacz zdjęcia z odsłonięcia gwiazd w roku 2010...

... i 2013.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB