Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pieniężno, czyli Mąkowory - 700 lat tradycji

2013-08-27 11:55:11 (ost. akt: 2013-08-27 11:52:51)
Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie

Autor zdjęcia: Romuald Daniluk

Nasz niestrudzony współpracownik Romuald Daniluk kontynuuje swą podróż z aparatem po północno-wschodniej Warmii. Tym razem odwiedził Pieniężno - oto jego fotoreportaż.

Pieniężno leży na terenie Wzniesień Górowskich nad rzeką Wałszą. Przywilej lokacyjny miasto otrzymało w roku 1312. Nadała go na prawie chełmińskim kapituła warmińska. Niemiecka nazwa tej miejscowości brzmiała Mehlsack (worek mąki). Nazwa ta w spolszczonej formie Melzak lub Mąkowory funkcjonowała do roku 1947. Wtedy to miasto otrzymało obecną nazwę na cześć Seweryna Pieniężnego, ostatniego wydawcy i redaktora "Gazety Olsztyńskiej", zamordowanego przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym Hohenbruch k. Królewca w lutym 1940 roku. W ubiegłym roku Pieniężno uroczyście obchodziło swoje 700-lecie.
W swojej 700-letniej historii miasto wielokrotnie doświadczało wzlotów i upadków. Na przełomie XIX i XX wieku było to prężnie rozwijające się pruskie miasteczko. W roku 1939 mieszkało tutaj około 4400 osób. W czasie styczniowej ofensywy Armii Czerwonej miasto zostało prawie całkowicie zrównane z ziemią i wyludnione. Prawa miejskie odzyskało dopiero w 1959 roku, a przedwojennej liczby mieszkańców nie osiągnęło do dzisiaj.
W mieście nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Na pewno warto zobaczyć:
* zamek Kapituły Warmińskiej z XIV w
* odbudowywany obecnie ratusz
* kościół p.w.św. Apostołów Piotra i Pawła,
a z rzeczy bardziej współczesnych - most kolejowy nad Wałszą.
Nie zapomnijmy również odwiedzić położonego 2 kilometry za miastem Seminarium Duchownego Księży Werbistów. Znajduje się tam bardzo ciekawe Muzeum Etnograficzne z eksponatami przywiezionymi przez misjonarzy z różnych zakątków świata.
Romuald Daniluk

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.

Źródło: Romek

Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB