Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pyszna herbata z harcerskiego lata

2013-08-22 15:30:36 (ost. akt: 2013-08-22 15:32:43)
Obozowe życie integruje młodzież

Obozowe życie integruje młodzież

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

W Bałdach Piecu nad jeziorem Gim niedawno skończył się wakacyjny obóz pod namiotami zorganizowany przez komendę Hufca Warmińskiego ZHP im. Ryszarda Knosały. To tradycyjne miejsce, w którym już kilkadziesiąt lat rozbijane są latem harcerskie namioty.

Droga, którą dojechałem do leżącego wśród sosen obozu nad malowniczym jeziorem Gim, była do niedawna ledwie przejezdna. W tym roku władze gminy Purda ją utwardziły. Przed nami brama a za nią namioty. Przed każdym podobozem na słupkach totemy. Akurat zakończyły się pokazy strażackie zorganizowane dla uczestników obozu przez strażaków z Komendy Miejskiej SP w Olsztynie. Z kuchni dobiega brzęk garnków. Na obiad rosół i kurczak.

Dzisiaj i kiedyś


W tym roku Hufiec Warmiński ZHP imienia Ryszarda Knosały obchodzi 30-lecie istnienia. Obozy organizowane są od 1999 roku.
— Jestem na nich od początku — wyjaśnia komendant zgrupowania hm Ewa Dyrda. — Dlatego mogę porównać, jak było kiedyś i jak jest teraz. A wiele się zmieniło. Przyszły takie czasy, że istnieje wiele konkurencyjnych form wypoczynku oferowanych dla dzieci i młodzieży przez różne organizacje. My, jak każda inna, stajemy co roku do konkursu ofert, jakie ogłasza kuratorium oświaty. Widać nasz program jest atrakcyjny, bo uzyskujemy dofinansowanie.
— Jeden turnus liczy 12 dni. W ciągu czterech turnusów przebywa tu ponad 600 uczestników, co czyni ten obóz jednym z największych w Polsce — dodaje skarbnik Emilia Nowicka.
Spędzają tu wakacje pod okiem doświadczonej kadry instruktorów nie tylko zuchy i harcerze, ale również niezrzeszone dzieci i młodzież.

Atrakcji jest wiele


— Ja nie należę do harcerstwa, ale bardzo mi się tutaj podoba — mówi Zuza, która mieszka z rodziną w Anglii. — Dlatego po powrocie zapiszę się do polskiego harcerstwa w Anglii.
— Co nam się tutaj najbardziej podoba? Pyszna herbata! — żartują Ula, Martyna i Monika. — A tak naprawdę to obozowe życie.
Rano pobudka, następnie słanie łóżek, mycie, potem śniadanie. Na zbiórce podawany jest rozkład zajęć. Są zajęcia sportowe, artystyczne, filmowe, ekologiczne.
— Atrakcji jest wiele — mówi Michał Kacprowicz, który zajmuje się promocją i pełni rolę rzecznika prasowego. — Gry terenowe, olimpiady sportowe, park zabaw w Butrynach, ogniska, kominki. Uczestnicy obozu biorą również udział w wycieczkach, na przykład do Wilczego Szańca w Gierłoży, na Pola Grunwaldzkie, statkiem po kanale Elbląskim, do sanktuarium w Świętej Lipce, do Olsztyna i innych atrakcyjnych miejsc na Warmii.

Na zgrupowaniu jest zawsze ktoś z gitarą, zawiązują się przyjaźnie. Ale przede wszystkim obóz w Bałdach Piecu to okazja do przebywania na świeżym powietrzu, w mikroklimacie, jaki stwarzają wysokie sosny, do kąpieli w czystym jeziorze. To zarazem nauka życia.

Harcerskie życie


Tu nauczysz się samodzielności, ścieląc łóżko, dbając o porządek w swoim otoczeniu, tu pomagasz sobie nawzajem. Możesz zdobyć sprawności, o których przedtem nie miałeś pojęcia, a które potem pomogą ci w dorosłym życiu. Czasem przeżyjesz ulewny deszcz a czasami gwałtowną burzę, na przykład taka, jaka miała miejsce pięć lat temu. O tym, że zgrupowanie w Bałdach Piecu jest atrakcyjne, świadczy fakt, że potem rosną harcerskie szeregi. Zapisują się do ZHP ci, którzy spędzili tutaj wspaniałe lato. Tak będzie i w tym roku.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Gim

  Jezioro Gim

  Jezioro wśród Lasów Ramuckich położone około 30 km na południe od Olsztyna. Linia brzegowa dość rozwinięta. Brzegi...

Przewodnik lokalny

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mania #1229983 | 78.131.*.* 27 paź 2013 22:07

  BAŁDY PIEC !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. warmiak #1183552 | 88.78.*.* 28 sie 2013 19:10

  W ,,Baldach Piecu"? Chyba w Baldzkim Piecu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Mama #1180103 | 81.190.*.* 24 sie 2013 23:29

   Moja corcia pierwszy raz i super,,pozdrawiamy,

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. katechetka #1178458 | 81.190.*.* 22 sie 2013 21:41

   pyszne konfitury z harcereczki dziury", też tworze poezje czasem coś maznę moi mili kochani drodzy

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)