Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Szlak turystyczny: Lidzbark Warmiński - Bisztynek

2013-08-20 14:10:03 (ost. akt: 2014-04-15 11:38:03)
Kościół w Wozławkach

Kościół w Wozławkach

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Można tę trasę przemierzyć rowerem, można samochodem. Trasa ma 35 kilometrów. Miejsca szczególnie godne polecenia oznaczyliśmy na naszej mapie.

A. Lidzbark Warmiński.
Na zwiedzanie zabytków Lidzbarka Warmińskiego, a zwłaszcza wspaniałego zamku biskupów Warmińskich, zwanego Wawelem północy, musimy przeznaczyć cały dzień. Tym razem to urocze miasto jest początkiem naszej trasy.

B. Kierwiny.
We wsi możemy zobaczyć neogotycką kapliczkę z 1913 roku.

C. Stoczek Klasztorny.
Gietrzwałd, Święta Lipka i Stoczek Klasztorny. To wielka trójka warmińskich sanktuariów maryjnych. Jednak tylko Stoczek w sposób szczególny zapisał się w najnowszej historii Polski. Więziono w nim przez rok księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium zbudowano w latach 1639-1641. W 1708-1711 kościół rozbudowano. W środku ołtarz z 1713 roku z obrazem Matki Bożej z 1640 roku. Obraz jest okryty srebrną sukienką z 1687 r. Na obrazie zawieszone są bursztynowe korale – wotum kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 1983 roku obraz został koronowany przez Jana Paweł II.

W kościele znajduje się kilka XVII-wiecznych obrazów, XVIII-wieczna ambona, organy z XVII wieku.D. Kiwity. Już z daleka zobaczymy wysoką wieżę gotyckiego kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jednej z bram wejściowych na podwórze kościelne pilnuje... Śmierć z Kiwit.Kościół w Kiwitach budowano w latach 1350-1370. Jego wieżę odnowiono i przebudowano w 1687 roku. Wnętrze kościoła kryje wiele cennych zabytków, między innymi rokokowe i późnobarokowe ołtarze, poźnogotyckie rzeźby i obrazy.

Kiwity to spora wieś i siedziba gminy.

E. Wozławki.

We wsi piękny kościół pw. św. Antoniego Opata. Kościół zbudowano w XIV wieku, ale wystrój wnętrza jest barokowy. Ołtarz główny pochodzi z 1726 roku. Ołtarze boczne, ambona i zagroda chrzcielna są barokowe. Na zagrodzie chrzcielnej znajduje się późnogotycka rzeźba św. Anny Samotrzeć z początku XVI wieku. Na sklepieniu kościoła polichromia z pierwszej połowy XVIII wieku.

Jeden z zegarów słonecznych na murze kościoła w Wozławkach

F. Bisztynek.

W Bisztynku obowiązkowo należy zwiedzić strzeżony przez 13 apostołów kościół farny pw. św. Macieja i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa. Skąd tych 13 apostołów? Przeczytaj tutaj.
Po zwiedzeniu kościoła dla odmiany idziemy obejrzeć Diabelski Kamień. To jeden z największych w Polsce głazów narzutowych. Wysokość kamyczka to 3 m, obwód - 28 metrów.
Dlaczego kamień jest diabelski? Zobacz tutaj.Na mapie oznaczyliśmy miejsca opisane w artykule. Mapę trasy można zobaczyć, klikając w mapkę szlaku obok artykułu.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Trasa rowerowa Lidzbark Warmiński - Kierwiny - Stoczek Klasztorny - Kiwity - Wozławki - Bisztynek

  Trasę najwygodniej przejechać rowerem, można też przemierzyć ją samochodem. Trasa w całości prowadzi przez tereny wschodniej Warmii. Jako miejsce startu oznaczyliśmy na mapie zamek w Lidzbarku Warmińskim. Drogę rozpoczynamy spod Zamku w...

Przewodniki lokalne

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z Warmii #1183187 | 213.73.*.* 28 sie 2013 13:00

  Szkoda, że autor artykułu nie napomknął, że zarówno Lidzbark, jak i Bisztynek to miasta spokojnego życia Cittaslow: www.cittaslowpolska.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ja #1177655 | 83.11.*.* 22 sie 2013 06:46

   Aw środku czarne opasłe pasożyty .

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)