Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Tomaszyn: cmentarz ewangelicki

2013-07-29 14:53:23 (ost. akt: 2013-07-29 16:12:00)
Tomaszyn: cmentarz ewangelicki

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Do Tomaszyna wybrałem się, żeby zobaczyć XIX-wieczny cmentarz. Niestety tego cmentarza już nie ma.

Do Tomaszyna pojechałemę rowerem ze Starych Jabłonek. Według google maps miało to być jakieś 16 kilometrów i nieco ponad godzina drogi. Wyszło znacznie więcej.

Po pierwsze cały odcinek to bruk kiepskiej jakości z piaskowym poboczem, więc jechałem w tempie pieszego. Tym bardziej, że okolice są mocno pagórkowate.

Na dodatek w Parwółkach nie wiedzieć czemu zjechałem z bruku i pobładziłem. A spotkany wcześniej leśnik mówił, że bruk zaprowadzi mnie aż do Tomaszyna...Ale miałem widać jakąś zaćmę na umyśle. W efekcie z lasu zamiast w Tomaszynie wyjechałem w Gaju.

I to tylko dzięki kogutowi, którego usłyszałem i pojechałem za jego głosem. Bo inaczej czort wie, gdzie bym wyjechał. Z gaju przez Elganówko znowu pojechałem na Tomaszyn.

Miało być prosto, ale nie było. Znowu pobładziłem, ale w końcu wyjechałem na.... bruk, z którego zjechałem za Parwółkami. I tak dojchałem do Tomaszyna. Zajęło mi to 2,5 godziny.

Droga Stare Jabłonki-Tomaszyn, Około 1-2 kilometrów za Starymi jabłonkami.

Od letnika dowiedziałem się, gdzie leży cmentarz, a raczej to co było cmentarzem. Bo informacja o XIX-wiecznym cmentarzu mazurskim okazała się mało prawdziwa. Fragmenty ogrodzenia i 2 rozbite tablice. Tyle z niego zostało.

Resztki cmentarza znajdziecie kilkaset metrów za wsią, przy drodze polnej do Maniek. Po lewej rośnie młodniak, dokładnie po prawej są resztki cmentarza.

Tomaszyn (Tomascheinen)leży 12 kilometrów na pólnoc od Olsztynka. Obecnie wieś typu letniskowego. Na stałe mieszka w niej kilkanaście osób.

Tomaszyn.Kliknij aby powiększyć zdjęcie:
Tomaszyn. Drewniana mazurska chałupa. Fot: lipiec 2013

Igor Hrywna


Zobacz cmentarz w Sząbruku
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Cmentarz w Tomaszynie

    Cmentarz w Tomaszynie

    Ze starego cmentarza w Tomaszynie ocalały tylko 2 tablice i reseztki ogrodzenia. Właściwie, to tego...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB