Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Sokół wędrowniczek wysyła nam sms-y

2013-07-11 11:00:48 (ost. akt: 2013-07-14 09:40:26)
Dzięki takiemu nadajnikowi możemy śledzić wędrówkę młodych sokołów

Dzięki takiemu nadajnikowi możemy śledzić wędrówkę młodych sokołów

Autor zdjęcia: Adam Pietrzak

Sokół wędrowny to rzeczywiście miłośnik podróży. Pewna młoda samica, mieszkająca na stałe na Warmii, była już w Obwodzie Kaliningradzkim, przeleciała nad Zalewem Wiślanym, krążyła nad Bałtykiem, a chwilowo pomieszkuje koło Kowna na Litwie.

O wszystkich tych podróżach wiemy z sms-ów, które sokół szczodrze rozsyła swoim znajomym. Szczerze mówiąc, nawet o tym nie wie.
Sokół – wędrowiec pochodzi z Czech, ale latać uczył się już na Warmii. Pod koniec maja 2013 roku wraz z innymi pisklętami został umieszczony w specjalnym, sztucznym gnieździe na terenie podolsztyńskiego Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Przedtem olsztyńscy leśnicy i ornitolodzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" przyczepili jej na grzbiecie nadajnik. Urządzenie jest zasilane baterią słoneczną, a informacja o bieżącej lokalizacji ptaka trafia do leśników i ornitologów jako zwykły sms. Dzięki temu wiemy, że ptak obecnie znajduje się koło Kowna na Litwie. Zanim tam dotarł, pokonał ponad 400 kilometrów.

Wyposażona w nadajnik samica spod Olsztyna (na zdjęciu obok) poleciała na północ. Przeleciała nad Zalewem Wiślanym. Chwilę pogościła na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Nie było jej straszne nawet otwarte morze. Odleciała od brzegu na odległość 7 kilometrów, by w końcu znaleźć się nad Litwą.

Jak mówią leśnicy, młode sokoły wędrowne chętnie przemieszczają się z miejsca na miejsce. Zazwyczaj jednak wędrują na zachód i południe Europy. Dlatego zachowanie tej samicy jest wyjątkowe, choć zapewne po odwiedzinach u naszych wschodnich sąsiadów wraz ze zbliżającą się jesienią obierze kurs na nieco cieplejsze regiony Europy.

Od trzech lat olsztyńscy leśnicy i ornitolodzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" próbują odbudować na Warmii i Mazurach nadrzewną populację sokoła wędrownego, która w całym kraju wyginęła w połowie XX wieku. Każdego roku w specjalnych sztucznych gniazdach zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki umieszczają pochodzące z hodowli kilkutygodniowe pisklęta sokołów wędrownych. Przez cały okres pobytu młodych sokołów w platformach jak również przez około 3-5 tygodni po otworzeniu platformy, aż do momentu usamodzielnienia się, ptaki są dokarmiane za pomocą specjalnej windy, dzięki czemu nie będą kojarzyły pokarmu z człowiekiem.

Dzięki takiemu nadajnikowi możemy śledzić wędrówkę młodych sokołów
Na mapie oznaczyliśmy Nadleśnictwo Nowe Ramuki

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ben #1141894 | 109.241.*.* 13 lip 2013 11:57

  A ja chciałbym w Polsce promować model łowiectwa taki jak w wędkarstwie 'catch and release' , nie jako zastępstwo tradycyjnego zabijania, ale jako inna forma obcowania z przyrodą- strzał nabojem usypiającym, zdjęcie z upolowanym zwierzakiem i z powrotem do lasu. Wiem, że dla wielu wyda się to śmieszne, ale myślę że taka właśnie jest przyszłość łowiectwa w coraz bardziej humanitarnym społeczeństwie. Mieliśmy pierwszą w Europie konstytucję, możemy być pionierem w ochronie zwierząt. Strzelby takie już istnieją, nie są wcale drogie przy cenach tradycyjnych sztucerów, a zasięg mają taki jak broń gładkolufowa. Z łowieckim pozdrowieniem dla naprawdę kochających przyrodę - Darz Bór

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. on #1140097 | 89.228.*.* 11 lip 2013 18:29

  Qurwa zasiedziała

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Yung #1139850 | 88.156.*.* 11 lip 2013 13:12

  Qrwy wędrowniczki to znam = Kult.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Polecamy