Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jak biskupa Tylickiego na Warmii witano

2013-07-07 15:31:39 (ost. akt: 2013-07-07 15:34:41)
Jak biskupa Tylickiego na Warmii witano

Autor zdjęcia: Aleksander Bartnikowski

Biskup Piotr Tylicki został przyjęty przez lud i władze na granicy Warmii. Uroczystość, nawiązująca do obyczaju, jaki panował przed laty, odbyła się w Bałdach, na Trakcie Biskupim.

Bałdy to pierwsza z miejscowości na Warmii, do jakiej wkraczali biskupi, aby objąć w posiadanie diecezję warmińską. VI Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy nawiązuje do tych wydarzeń.

Jak co roku biskupa, tym razem Piotra Tylickiego, zagrał Marian Czarkowski, aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Wcześniej niż bryczka z biskupem Tylickim, który uczestniczył we mszy św. w kościele w Butrynach, pojawili się przed Traktem BIskupim włościanie. A kiedy wjechał, w towarzystwie swojego sekretarza, którego zagrał Marcin Kiszluk, powitał go grający rolę wójta aktor Jarosław Borodziuk oraz aktualny wójt Purdy Jerzy Laskowski. Kiedy biskup chciał odpowiedzieć, siadło nagłośnienie.— Niedawno mieliśmy tu zarazę, to jej sprawka! — skomentował dowcipnie sekretarz. Po czym zaśpiewał chór z Bartąga.

Chór towarzyszył także odsłonięciu kolejnych głazów pamiątkowych na Trakcie Biskupim, poświęconym warmińskich biskupom. Ufundowali je sponsorzy. Obok biskupa Tylickiego, głazem uhonorowano Henryka Vogelsanga i Karola von Hohelzollerna-Hehingena. Każdy z nich ma tu również swoją tablicę pamiątkową.

— Przyjeżdżamy tu z Gelsenkirchen co roku, żeby tylko to obejrzeć — powiedziała Edyta Lobert. — Piękna uroczystość!

Tymczasem na estradzie, pod którą umieszczono sprasowane bele siana jako siedzenia dla widzów, śpiewał zespół Warmia. Na stoiskach poniżej sprzedawano różności, od wiatraczków, malowideł na deskach, kubkach z motywami ludowymi do swojskiego jadła. Na stoisku Lokalnej Grupy Działania "Południowa Warmia" natomiast "Elementarz gwary warmińskiej" Edwarda Cyfusa i Izabeli Lewandowskiej z ilustracjami Anny Rok oraz koszulki z Lorbasem.

— Lorbas to taki warmiński łobuziak — wyjaśnił Cyfus.

Władysław Katarzyński
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Gim

  Jezioro Gim

  Jezioro wśród Lasów Ramuckich położone około 30 km na południe od Olsztyna. Linia brzegowa dość rozwinięta. Brzegi...

Przewodniki lokalne

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztyniak #1138735 | 5.173.*.* 10 lip 2013 11:25

  Pierwszym biskupem warmińskim 1458 rok ktory który gościł na naszych obecnych ziemiach i doszedł do godności Papieża był Eneasz Sylwiusz póżniejszy PIUS DRUGI.Temat w Polsce przemilczany,wiadomo że biskup z Krakowa musi być godniej wspominany.Błąd historyczny czy celowa akcja kościoła.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lubawiak #1136350 | 89.229.*.* 7 lip 2013 23:06

  W Nowym Mieście Lub. też mówi się lorbas. Gratulacje dla pomysłu i dbajmy o nasze lokalne dziedzictwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. patriota #1136138 | 83.9.*.* 7 lip 2013 19:28

  WLOSCIANIE ,PANOWIE,KLER....A GDZIE ZWYKLY CZLOWIEK.CZY WRACAMY DO SREDNIOWIECZA,CZY JUZ TAM JESTESMY??,

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz