Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Dziewczynkom objawiła się Matka Boska. Rocznica w Gietrzwałdzie

2013-06-27 07:15:00 (ost. akt: 2013-06-27 20:55:45)
Dziewczynkom objawiła się Matka Boska. Rocznica w Gietrzwałdzie

Autor zdjęcia: Tomasz Frąckiewicz

Dzisiaj przypada rocznica objawień w Gietrzwałdzie. Dokładnie 136 lat temu dwóm dziewczynkom z warmińskiej wsi po raz pierwszy ukazała się Matka Boska. Objawienia trwały do 16 września.

Trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska ujrzały Maryję na klonie przy kościele. Matka Boska przemówiła w gwarze warmińskiej. Młode wizjonerki otrzymały od Maryi przesłanie, że Kościół katolicki na ziemiach polskich nie będzie prześladowany. Zapowiedź NMP miała się spełnić, jeśli ludzie będą się modlić na różańcu.

Przeczytaj więcej: o Gietrzwałdzie

W roku 1877 Gietrzwałd liczył zaledwie 20 domów. Wizjonerki pochodziły z niezamożnych rodzin. Przez wiele dni prowadziły dialog z Matką Boską. Z ich relacji wynikało, że objawiona postać odpowiadała na ich pytania.

Oprócz kościoła, nieodłącznym symbolem Gietrzwałdu, jest też cudowne źródełko, które Matka Boska pobłogosławiła 8 września 1877 roku. Od lat pielgrzymi czerpią z niego wodę, która ma uzdrawiające właściwości.

Objawienie Maryjne w Gietrzwałdzie to jedyny taki przypadek w Polsce uznany przez władze kościelne za autentyczny. W setną rocznicę objawień biskup warmiński, Józef Drzazga, w wydanym przez siebie dekrecie ustanowił kult Maryjny, pisząc o objawieniach sprzed lat jako o „wydarzeniach prawdopodobnych i niesprzeciwiających się wierze katolickiej”.

Po 136 latach kult Maryjny w Gietrzwałdzie jest wciąż żywy. Świadczą o tym licznie przybywający do warmińskiej wsi pielgrzymi.

W rocznicę rozpoczęcia objawień, księża opiekujący się Sanktuarium w Gietrzwałdzie zapraszają wiernych na wspólną modlitwę od godziny 18.00.

Widowisko w Sanktuarium Maryjnym:
W najbliższą niedzielę, 30 czerwca, o godzinie 20.00 na błoniach przy kościele w Gietrzwałdzie będzie można obejrzeń widowisko „Znak nadziei”. Ma to być próba przedstawienia w formie muzyczno-teatralnej objawień sprzed 136 lat. Przedstawienie będzie można zobaczyć też na stronie Sanktuarium Maryjnego.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także