Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Bałdy. Biskup Piotr Tylicki zaprasza na Kiermas Warmiński

2013-06-24 12:32:05 (ost. akt: 2013-06-24 12:34:32)
W roku 2010 w uroczystościach uczestniczył Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego dr Bruno Platter. Na zdjęciu stoi przy głazie, poświęconym pierwszemu biskupowi Warmii, Krzyżakowi Anzelmowi.

W roku 2010 w uroczystościach uczestniczył Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego dr Bruno Platter. Na zdjęciu stoi przy głazie, poświęconym pierwszemu biskupowi Warmii, Krzyżakowi Anzelmowi.

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Na polach w okolicach wsi Bałdy k. Butryn odbędzie się w sobotę 6 lipca kolejny, szósty już Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy. Przez Wrota Warmii przejedzie tym razem biskup Piotr Tylicki ze swoją świtą.

Zgodnie z tradycją kulminacyjnym punktem Kiermasu będzie inscenizacja uroczystego wjazdu na Warmię kolejnego biskupa. Tym razem będzie to biskup Piotr Tylicki (1543 - 1616), który był biskupem warmińskim w latach 1601-1603. W biskupa Tylickiego wcieli się aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Marian Czarkowski.
— Grałem wszystkich biskupów podczas poprzednich inscenizacji — powiedział nam olsztyński aktor. — Zawsze pieczołowicie przygotowuję się do tej roli, poznaję życie osoby i epokę. No i staram się odpowiednio ucharakteryzować.

Uroczysty wjazd przez Wrota Warmii


Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy nawiązuje do tradycyjnych odpustów na Warmii, a przybycie biskupa - do obyczaju uroczystego wkroczenia na Warmię celem objęcia biskupstwa. Odbywało się to w Bałdach, gdzie biskupa przyjmowało duchowieństwo oraz inne stany.
6 lat temu władze gminy Purda postanowiły wrócić do tej tradycji. W Bałdach zbudowano Wrota Warmii, a za nimi odtworzono Aleję Biskupów, gdzie obecnie stoją tablice, poświęcone wszystkim dotychczasowym biskupom warmińskim, poczynając od Krzyżaka Anzelma, który władał biskupstwem w latach 1250-1262. Co roku przy tablicach poświęconych poszczególnym biskupom stawiane są piękne głazy pamiątkowe. W tym roku sponsorzy ufundowali trzy kolejne głazy biskupom: Piotrowi Tylickiemu, Henrykowi Vogelsangowi i Karolowi Hohenzollernowi. Już 28 spośród 50 biskupów uhonorowano takimi obeliskami. Kolejne głazy będą odsłaniane podczas kolejnych kiermasów.

Program uroczystości


W tym roku uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 od mszy św. w kościele w Butrynach, celebrowanej przez arcybiskupa warmińskiego Wojciecha Ziembę. O 13.15 rozpocznie się uroczyste odsłanianie nowych głazów pamiątkowych, a o 14.00 - inscenizacja powitania biskupa Piotra Tylickiego.

O 16.00 zagra kapela ludowa Kosejder. O 16.30 odbędzie się lekcja gwary warmińskiej, prowadzona przez Edwarda Cyfusa oraz Łukasza Rucha. Edward Cyfus to najwybitniejszy znawca tej gwary w Polsce, autor niedawno wydanego „Elementarza gwary warmińskiej”.
O 17.00 zespół Warmia będzie uczył tańców i piosenek warmińskich. O 17.30 odbędzie się recital satyryka Wiesława Niderausa. O 18.00 zagra zespół perkusistów Mali Bębniarze z Olsztynka. O 19.30 "Jelonek na skraju puszczy" - koncert Michała Jelonka, skrzypka i muzyka sesyjnego.
Przez cały dzień odbywać się będą pokazy rzemiosła, wystawy edukacyjne, otwarte będą stoiska z ludową kuchnią, warmińskim rzemiosłem i sztuką ludową.
Władysław Katarzyński

Zobacz galerię zdjęć z V Kiermasu w roku 2012.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Kościół w Butrynach

  Kościół w Butrynach

  Kościół w Butrynach wzmiankowany był w dokumentach już w XIV wieku. Z tamtej drewnianej konstrukcji...

 • Gim

  Jezioro Gim

  Jezioro wśród Lasów Ramuckich położone około 30 km na południe od Olsztyna. Linia brzegowa dość rozwinięta. Brzegi...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Kościół z 1753 roku w Kurkach

  Kościół z 1753 roku w Kurkach

  Kościół poewangelicki. W środku witraże z końca XVIII w. i epitafium poświęcone poległym w...

 • Kościół w Jedwabnie

  Kościół w Jedwabnie

  W środku wyposażenie głównie powojenne. Obok kościoła kapliczka św. Józefa ufundowana przez znaną...

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. antyleming #1131897 | 83.19.*.* 2 lip 2013 20:31

  A biskup zaprosił łużendników łużendu skarbowego, co by dupska przetrzebić sprzydajoncym ????????

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kłobukowa #1131676 | 79.185.*.* 2 lip 2013 17:29

  Ależ ten Pan Wójt to PRZYSTOJNY MĘŻCZYZNA!!!!!Zdjęcia superanckie!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kołbuk #1123554 | 83.9.*.* 24 cze 2013 18:13

  Cz banda krzyżowych najeżdzców , morderców , podpalaczy , gwałcicieli itd. itp. czy to wszystko ma coś wspólnego z naszą tradycją i kulturą ?? jak księża i biskupi katoliccy mogą tak zniekształcać naszą tradycję i historię . Nasza tradycja nie miała nie ma i nigdy nie będzie miała nic wspólnego z krzyżowcami . Pod Grunwaldem padł ostatni ich von. wielki mistrz i jego zaborczy zakon. a jak będzie trzeba to będzie drugi Grunwald ! POKŁOŃMY SIĘ SŁOŃCU .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Polecamy