Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Biesowo: jak sąd uratował warmińskie pierogi

2013-06-11 12:40:59 (ost. akt: 2013-08-04 12:27:17)
Centrum wsi wypiękniało dzięki pracy samych mieszkańców

Centrum wsi wypiękniało dzięki pracy samych mieszkańców

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Biesowo to warmińska wieś z ponadsześćsetpięćdziesięcioletnią tradycją. W całej Polsce słynie jednak nie z historii czy zabytków, ale z ... pierogów. Pierogi w Biesowie to sprawa priorytetowa, a raz przysporzyły kłopotów prawie kryminalnych.

Biesowo (niem. Bethse) to malownicza warmińska wieś, założona 24 lipca 1354 roku jako osada szlachecka. Pod koniec XV wieku przeszła w posiadanie kapituły dobromiejskiej. Leży w pobliżu jezior: Dadaj i Tejstymy, pośród uprawnych pół, na granicy kompleksów leśnych. Przez środek wsi płynie rzeczka Biesówka.
Jest tu neogotycki kościół z 1911 r. z krzyżowo-żebrowym sklepieniem i witrażami. W bogatym wnętrzu przetrwał do dziś barokowy krucyfiks, dziesięć barokowych świeczników, rzeźba „Madonna z Dzieciątkiem”, gotycko-renesansowy kielich z 1606 roku, a także zegar z XVIII wieku. We wsi znajduje się też zabytkowy młyn z XIX wieku oraz kamienica z tego samego okresu.

Wzorowa wieś


Od kilku lat mieszkańcy Biesowa pracują nad poprawą estetyki sołectwa, co ma przyczynić się do rozwoju funkcji turystycznej. Zagospodarowano m.in. park w centrum wsi. Trwają również prace związane z adaptacja placu za rzeką. Efektem tych wysiłków było I miejsce w konkursie „Czysta i estetyczna zagroda – estetyczna wieś 2005” organizowanym przez Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Lepimy pierogi


Zachęceni tym sukcesem mieszkańcy wsi postanowili poszukać kolejnych sposobów na ożywienie Biesowa i przyciągnięcie turystów. No i wymyślili pierogową ucztę. Podczas jednego ze spotkań miejscowego Forum Kobiet, któremu szefowała Karolina Kucharewicz, padł pomysł zorganizowania biesiady, której główną atrakcja będą własnoręcznie lepione pierogi.
W sierpniu 2007 roku odbyła się pierwsza Warmińska Uczta Pierogowa. Cieszyła się ogromnym powodzeniem, media piały z zachwytu, ludzie objadali się wspaniałymi, domowymi (dosłownie) pierogami z mięsem, kapustą, grzybami, owocami.

Zezwolenie jest?!


W 2011 podczas uczty pierogowej zorganizowano loterie fantową, z której dochód miał być przeznaczony na remont świetlicy wiejskiej. Na imprezę wpadli funkcjonariusze izby celnej. Okazało się, że na prowadzenie nawet tak małej loterii trzeba mieć zezwolenie. Organizatorzy z Biesowa nie mieli stosownego dokumentu, zatem formalnie gospodynie popełniły wykroczenie skarbowe. Zgodnie ze znowelizowaną w 2011 r. ustawą o grach hazardowych organizatorzy tzw. małych loterii fantowych, o spodziewanym dochodzie do 3,3 tys. zł, muszą zgłosić zamiar jej przeprowadzenia do właściwego dyrektora Izby Celnej. Zgłoszenie winno zawierać m.in. regulamin gry, wzór i liczbę losów oraz wskazywać cel, na jaki zostanie przeznaczony dochód z gry.

Pierogi przed sądem


Sami celnicy czuli niesmak i kuriozalność sytuacji, ale skoro był donos o łamaniu przepisów - musieli zareagować. Stwierdzili złamanie prawa - więc najpierw wymierzyli szefowej Forum Kobiet 1000-złotowy mandat, potem zaś - zgodnie z procedurą - musieli sprawę skierować do sądu. I tak nad biesowskimi pierogami pochylił się z powagą Sąd Rejonowy w Olsztynie. Już w pierwszym podejściu sędziowie nakazali Izbie Celnej ponownie przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie i ... zwrócić p. Kucharewicz kwotę mandatu.
Na kolejnym posiedzeniu Sąd Rejonowy na wniosek samych celników umorzył postępowanie z powodu niskiej szkodliwości czynu. Zdrowy rozsądek przeważył.

Biesowo nadal zaprasza na pierogi


Można zatem powiedzieć, że olsztyński sąd uratował pierogowe uczty w Biesowie. Kolejna odbyła się w sierpniu 2012 roku. Przygotowano 30 tysięcy pierogów z najróżniejszym nadzieniem, które poszły jak świeże... pierogi.
17 sierpnia 2013 r. odbędzie się VII Warmińska Uczta Pierogowa, będą też liczne konkursy, występy, pokazy zwyczajów warmińskich. Smacznego!

Przepis na warmińskie pierogi:
Ciasto: 1 kg mąki, jedno jajko, pół litra wody, 3-4 łyżki oleju; Farsz: 1 kg twarogu, ok. 200 g ugotowanej kaszy gryczanej, odrobina mięty, pieprz, sól
Przygotowanie: Mąkę wyrobić z gorącą wodą, dodać roztrzepane jajko i olej. Ciasto rozwałkować na placek grubości ok. 3 mm, następnie szklanką bądź kubeczkiem wykroić kółka w cieście, nałożyć do nich farszu i połączyć brzegi zlepiając je. Pierogi gotować w lekko osolonej wodzie z dodatkiem oleju. Ugotowane pierogi można okrasić skwarkami i polać tłuszczem (wytopionym ze skwarek).


Na filmie nagraliśmy imprezę w Biesowie w 2010 roku. Ten prowadzący brodacz to dr Grzegorz Russak, kucharz, gawędziarz, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego.

Na tych zdjęciach wieś jeszcze cicha i spokojna, pierogowa uczta dopiero za dwa miesiące.

A tu zdjęcia z uczty w roku 2010.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Dadaj

  Jezioro Dadaj

  Jezioro morenowe, ok 5 km na zachód od Biskupca. Obok jeziora Łańskiego największy zbiornik Pojezierza Olsztyńskiego. Jezioro...

 • Tejstymy

  Jezioro Tejstymy

  Brzegi zbiornika bardzo urozmaicone, przeważnie wysokie, a miejscami strome, krańce południowe niższe, pagórkowate....

Przewodnik lokalny

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kasa #1231522 | 83.9.*.* 29 paź 2013 18:10

  to nie chodziło o loterię , tylko sprzedawano pierogi po jeden zł. za szt. bez kasy fiskalnej - zdzierstwo !!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ania #1184780 | 178.23.*.* 29 sie 2013 21:08

   Najlepsze pierogi z kurkami!!!Wyśmienite!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. nyc #1160620 | 89.64.*.* 3 sie 2013 15:51

   Tę imprezę wymyśliła i przez pierwsze lata organizacyjnie ogarniała Pani Zofia Wielgus...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Mieszkanka Biskupca #1154478 | 178.23.*.* 27 lip 2013 22:37

   Jak widać sukces ma wielu ojców.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. biesowianin #1151367 | 24 lip 2013 11:28

   warmińska ucztę pierogową wymyślił ktoś inny a nie forum kobiet

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. ha ha #1111180 | 79.187.*.* 12 cze 2013 14:58

   ludzka głupota nie zna granic..wyobrażam sobie nerwy tych Pań..dobrze,że rozsądek wygrał! też uwielbiam pierogi i czasem podrzucam teściowej(89 l),czy to już przestępstwo...?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  6. Taaa donos #1110976 | 88.156.*.* 12 cze 2013 11:18

   Sami donieśli. Tylko że się rozniosło w mediach to ogony podwinęli.... Dobrze, że Sąd stanął na wysokości.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz