Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ryś ostrzy pazury, czyli Wielka Sobota zagrała w filmie

2013-05-16 13:25:11 (ost. akt: 2013-05-17 12:31:26)
Wielka Sobota świeci oczami na planie filmowym, chyba nie wie, że jest w ukrytej kamerze

Wielka Sobota świeci oczami na planie filmowym, chyba nie wie, że jest w ukrytej kamerze

Autor zdjęcia: Kadr z filmu z kamery leśnego monitoringu

Ten komunikat brzmi jakby został wyjęty z filmu sensacyjnego: Luna nadaje! Jesteśmy jednak nie na planie kryminału, lecz w lesie, a Luna to estońska rysica, która została sprowadzona do Puszczy Piskiej pod koniec marca.

Jak informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, rysica zadomowiła się już na Mazurach. Sygnały z jej obroży telemetrycznej potwierdzają, że zaprzyjaźniła się z Wielką Sobotą - inną samicą o takim nietypowym imieniu, która została wypuszczona w ubiegłym roku.
Luna to już czwarty ryś z Estonii, który przyjechał do mazurskich lasów z misją odbudowy populacji rysiów w północno-wschodniej Polsce.

Urodzone dla wolności


Jeszcze 25 lat temu lasy mazurskie były domem rysia, jednak działania ludzi - głównie nadmierny odstrzał i kłusownictwo - doprowadziły do wyginięcia tych zwierząt w drugiej połowie lat 80. WWF Polska we współpracy z Lasami Państwowymi pomaga wrócić rysiom do Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich na Warmii i Mazurach. Sprowadza do mazurskich lasów dziko żyjące rysie z Estonii. Taka metoda nazywana jest metodą „born to be free”, jej autorem jest dr Andrzej Krzywiński. Dzięki niej rysie urodzone w niewoli już od pierwszych tygodni życia mogą poznawać dziką przyrodę i uczyć się życia na wolności.

Po wodzie i po lodzie


- Rysie, które sprowadzamy z Estonii, wyposażamy przed wypuszczeniem w specjalne obroże telemetryczne, dzięki którym obserwujemy, jak zwierzęta przyzwyczajają się do polskich warunków - mówi Stefan Jakimiuk z WWF Polska. - Dzięki temu monitoringowi, wiemy, że samica nazywana Wielką Sobotą zadomowiła się w mazurskich lasach i wprost uwielbia jeziora i podmokłe lasy. Często skraca sobie drogę i woli przepłynąć przez jezioro niż obchodzić je dookoła. Przepłynęła m.in. Jezioro Mokre, Bełdany, Nidzkie, Zyzdrój, Białe i Gant. Niektóre z tych jezior rysica przepływała wielokrotnie. Zimą Wielka Sobota bardzo często przechodziła przez jeziora po lodzie, w węższych przesmykach nawet wielokrotnie.

Przez granicę bez paszportu


Z kolei jeden z samców wyruszył zimą na wędrówkę. Okrążając łukiem od północy największe lasy mazurskie, zawędrował aż do Obwodu Kaliningradzkiego, po czym powrócił w okolice Puszczy Piskiej. W ciągu 2 miesięcy przemierzył około 300 kilometrów. Wypuszczone na wolność rysie najczęściej polowały na sarny, ale okazjonalnie też na zające i dziki. Wielka Sobota podejmowała próby polowania na bobry.

Jesteś w ukrytej kamerze


Oprócz danych z obroży WWF Polska monitoruje mazurskie rysie także za pomocą 30 kamer ukrytych w Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich. Wielka Sobota oraz dwa inne rysie zostały uchwycone w obiektywie ukrytej kamery aż siedem razy.
- Obserwowaliśmy Wielką Sobotę, jak ostrzy pazury i zostawia swoje ślady zapachowe – dodaje Jakimiuk. - W ten sposób może pozostawić na korze nie tylko swój zapach, ale i sierść. Na podstawie zebranych włosów i odchodów będziemy prowadzić monitoring genetyczny rysiów.
WWF Polska chroni rysie w ramach projektu „Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Partnerem w działaniach na rzecz przywrócenia rysia do mazurskich lasów jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.
Według opinii znanego eksperta doktora Ursa Breitenmosera, lasy mazurskie mogłyby być miejscem występowania od 20 do 40 rysiów.

Zobacz film z Wielką Sobotą w roli głównej.

A tu filmowa relacja WWF Polska z wypuszczenia dwóch rysi wiosną 2012 roku.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ryś ostrzy pazury #1091973 | 37.30.*.* 22 maj 2013 09:38

  niech ostrzy, jego sprawa.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Koska #1087060 | 83.9.*.* 16 maj 2013 19:14

  Pozdrawiam was kotki żyjcie długo i szczęśliwie u nas. To najlepszy film jaki widziałam w ostatnim czasie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dareg #1086917 | 94.40.*.* 16 maj 2013 16:41

  a kiedy będziemy mieli w lasach niedzwiedzie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wielka Sobota... #1086802 | 151.248.*.* 16 maj 2013 15:08

  Qrwasz co za profanacja ważnego dnia i święta katolickiego ! Dobrze że nie Boże Narodzenie... Jak można tak sobie rzucać i szastać takimi nazwami na prawo i lewo ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. piekna sprawa #1086695 | 193.213.*.* 16 maj 2013 13:44

   teraz wycieczce do lasu bedzie towarzyszysc nutka niepewnosci :D wilki rysie :D FAJNIE

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Polecamy