Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Do Butryn nową ścieżką rowerową - ale jeszcze nie w tym roku

2013-05-14 12:04:02 (ost. akt: 2013-05-14 12:00:32)
To bardzo interesująca, choć miejscami niebezpieczna trasa — mówi o "Butrynówce" triathlonista Paweł Najmowicz

To bardzo interesująca, choć miejscami niebezpieczna trasa — mówi o "Butrynówce" triathlonista Paweł Najmowicz

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

W maju ma powstać studium ścieżki rowerowej wzdłuż szosy z Olsztyna do Butryn. Autorem opracowania jest Mirosław Arczak, jeden z założycieli "Kołodromu", oficer rowerowy w olsztyńskim ratuszu. Studium będzie podstawą do sporządzenia kosztorysu budowy.

Droga z Olsztyna do Butryn to jedna z najpiękniejszych tras w okolicach Olsztyna. Prowadzi do południowej granicy Warmii. Granica ta przebiegała w pobliżu Butryn, we wsi Bałdy. Pamiątką po niej jest dziś symboliczna aleja biskupów, czyli fragment drogi, którą niegdyś wjeżdżali na Warmię nowi biskupi diecezji warmińskiej. Przy alei stoją tablice, upamiętniające wszystkich dotychczasowych biskupów Warmii, poczynając od Krzyżaka Anzelma.

Jedziemy Butrynówką, drogą wojewódzką nr 598 z Olsztyna w kierunku Butryn. Zaczyna się za granicą starej części wsi Jaroty, gdzie umawiają się miłośnicy rowerów m. in. na wycieczki w ramach akcji "Olsztyn. Aktywnie!". Przed nami sznur samochodów, a jeszcze przed nimi rozciągnięty wężyk rowerzystów. Niektórzy kierowcy są zniecierpliwieni. Pomimo podwójnej ciągłej wyprzedzają jadących na rowerach. Robi się niebezpiecznie, bo szosa jest tu dość wąska. Inni rowerzyści wybrali na jazdę pofałdowaną ścieżkę, prowadzącą przez las wzdłuż szosy. Jednak ze względu na trudny teren przypomina to cross.

Lobbowanie za ścieżką


— To bardzo interesująca trasa, ale miejscami niebezpieczna — mówi o szosie nr 598 Paweł Najmowicz, triathlonista z Olsztyna, którego spotykamy na szosie w Butrynach. — Przydałoby się miejscami ograniczenia prędkości no i ścieżka rowerowa w lesie.
O tym samym marzą członkowie olsztyńskich stowarzyszeń rowerowych. Jesienią ubiegłego roku Warmiński Klub Rowerowy FAN zainaugurował kampanię Bezpieczna Butrynówka, zredukowanie do minimum zagrożenia na szosie nr 598. Włączył się do niej oficer rowerowy w Urzędzie Miasta Mirosław Arczak (z uwagi na to, że z szosy korzystają w większości mieszkańcy Olsztyna), Centrum Rowerowe wraz z drużyną kolarską Algida i firma Bartbo, która posiada w Butrynach Park Rozrywki Lokalnej. Jednocześnie powstała koncepcja ścieżki rowerowej wzdłuż szosy. Podpisy pod jej utworzeniem zaczął zbierać Andrzej Małyszko ze Stowarzyszenia Miłośników Rusi nad Łyną. Podpisało się kilkadziesiąt osób.

4 kwietnia br. w siedzibie Nadleśnictwa Nowe Ramuki spotkali się z leśnikami i władzami Purdy inicjatorzy poprawy bezpieczeństwa na szosie i budowy rowerowej ścieżki rekreacyjnej.
— Byłem zbudowany tym, że wszyscy są za zrealizowaniem tych planów — wspomina Andrzej Małyszko. — Coś się zaczęło dziać.

Leśnicy sprzyjają rowerzystom


stopKampania Bezpieczna Butrynówka nabiera tempa. 27 kwietnia 2013 r. na Aktywnej Majówce w Butrynach rowerzyści ze stowarzyszeń rozdawali wśród innych miłośników dwóch kółek i kierowców ulotki z apelem o szczególną uwagę przy poruszaniu się pojazdami. W rezultacie kampanii w rejonie trasy i skrzyżowania Stary Olsztyn — Bartążek stoi już znak "Stop" (zdjęcie obok). W najbliższych dniach Mirosław Arczak ma objechać rowerem trasę projektowanej ścieżki rekreacyjnej. Posłuży to do opracowania kosztorysu budowy.

Co dalej? Trzeba będzie znaleźć pieniądze na inwestycję. Trasa ścieżki wymaga utwardzenia i nie może kolidować z zalesieniami.
— Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli Stowarzyszenia "Południowa Warmia" — mówi Mirosław Arczak. — Mają doświadczenie w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych. Można skorzystać, na przykład, z funduszy programu odnowy wsi.

Przychylnie do budowy ścieżki odnoszą się leśnicy. Wojciech Abramczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn przestudiował ulotkę. Popiera starania miłośników dwóch kółek.
— Jesteśmy za rozwojem turystyki aktywnej, w tym rowerowej, jeśli nie koliduje z przepisami obowiązującymi w lesie. — Od lat udostępniamy rowerzystom nasze drogi wewnętrzne.
Władysław Katarzyński
Na mapie oznaczyliśmy Butryny

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Trasa rowerowa wokół jeziora Kośno

  Bardzo ładna widokowo i dobrze oznakowana. Po drodze praktycznie nie ma wsi. Długość 15 (start na moście na rzeczce Koszenka) lub 22 kilometry (start na moście na rzece Kośna). Kolor: niebieski. Trasa przebiega w większości przez teren Rezerwatu...

 • Gim

  Jezioro Gim

  Jezioro wśród Lasów Ramuckich położone około 30 km na południe od Olsztyna. Linia brzegowa dość rozwinięta. Brzegi...

 • Kośno

  Jezioro Kośno

  Jezioro rynnowe, położone w Lasach Purdzkich około 10 km na zachód od Pasymia. Linia brzegowa miernie rozwinięta, brzegi...

Przewodniki lokalne

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rowerowy dziadek #1093251 | 83.24.*.* 23 maj 2013 14:05

  Ekologu Nicolasie Hulot gdybyś jeździł na rowerze i chodził pieszo w PUSZCZY NAPIWOCKO RAMUDZKIEJ to byś wiedział że wzdłuż szosy butryńskiej już istnieją ścieżki tylko nie utwardzone! Wystarczy je tylko przystosować do jazdy rowerem bez wycinania drzew! Polecam mapy google i zciągnięcie "chłopka" z lewej strony nad skalą na szosę butryńską. Ścieżki te wyraźnie widać na zdjęciach wśród drzew po obu stronach szosy. Ekologom aktywnym proponuję wycieczkę rowerową lub pieszą!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nicolas Hulot #1091820 | 88.156.*.* 22 maj 2013 07:04

  To Panie Małyszko i Panie Arczak Pan się kwalifikuje do trybunału Unii Europejskiej i wszyscy którzy będą maczali palce w PUSZCZY NAPIWOCKO RAMUDZKIEJ.CZyli Pan Małyszko i spółka chcą wyciąć 72000tyś.m2 lasu po to żeby roweżyści i inni zanieczyszczali i niszczyli ostoję wielu gatunków zwierząt i roślin na całym odcinku od Olsztyna do Butryn.Przecież już daliście przykład na niewielkim odcinku od Olsztyna jeden wielki śmietnik i jazda motorami krosowymi w lasach.Tak więc żeby zapobiec temu bałwochwalczemu pomysłowi Pana Małyszko już piszemy petycję do ministerstwa ochrony środowiska UNII EUROPEJSKIEJ.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Rowerowy dziadek #1088504 | 178.42.*.* 18 maj 2013 14:27

  Jeżdżę tą szosą od czterdziestu paru lat. I muszę wam powiedzieć że na początku lat 70-tych cała szosa była jak ścieżka rowerowa. Śmigałem na swoim Romecie a na szosie było jak w filmie "REJS". Las..., sarna..., śpiew ptaków..., o Syrenka przejechała..., o mleczarka z Butryn jedzie ..., znowu cisza i śpiew ptaków..., WFM-ka mnie wyprzedziła. Wyjeżdżam z lasu i Butryny już widać! A teraz "w sezonie" to nawet ptaków nie słychać bo hałas samochodów i motocykli je zagłusza! Pisk opon za moimi plecami bo z przeciwka coś jechało. Wyprzedzanie rowerzysty "na centymetry". Mam duże lusterko wsteczne i w razie niebezpieczeństwa uciekam na pobocze. Ale i tak bardzo lubię jeździć tą trasą. Incjatywę ze ścieżką rowerową uważam za wspaniały pomysł.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Justa #1085956 | 81.190.*.* 15 maj 2013 18:35

  Niewiarygodnie wspaniała inicjatywa. Popieram w 100% .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. max #1085579 | 46.186.*.* 15 maj 2013 11:02

  brawo,trzymamy kciuki za powodzenie tej akcji , to że wzdłuż butrynówki powinna byc scieżka to jest oczywiste i dla wszystkich niesie same korzyści , chodzi o bezpieczeństwo wszyskich uzytkowników tej drogi a rowerzystów przybywa. jesli chodzi o wykonanie scieżki to wg mnie wystarczy droga gruntowa utwardzona coś podobnego do sciezki nad jez.Długim ale bez kostki brukowej. utwardzanie tak by szosowcy byli zadowoleni nie ma sensu bo i tak będą wybierali szose z powodu nierówności i tłoku na owej scieżce.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. pazurq #1084370 | 213.73.*.* 14 maj 2013 13:49

  istniejaca ścieżka gruntowa jest idealna dla rowerów mtb, a po jej utwardzeniu szsówkami i tak będą jeździć jezdnią DW 598 ....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Darek Allenstein #1084302 | 88.156.*.* 14 maj 2013 12:59

   Brawo brawo brawo

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xyz #1084280 | 88.156.*.* 14 maj 2013 12:41

   może jakaś akcja z podpisami

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. xyz #1084274 | 88.156.*.* 14 maj 2013 12:39

   popieram w 100%

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz