Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Gady. Zabawa w Wikingów, czyli festyn w średniowiecznym stylu

2013-05-10 12:38:49 (ost. akt: 2013-06-07 11:15:13)
Teresa Kosińska, prezes Stowarzyszenia Nasze Gady

Teresa Kosińska, prezes Stowarzyszenia Nasze Gady

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Wikingowie pojawią się na VI Festynu Archeologicznym w Gadach gmina Dywity. "Historia na żywo" to hasło tej imprezy, która odbędzie się w dniach 7-8 czerwca w wiosce na Warmii.

Gady leżą przy bocznej drodze. PKS tu nie dojeżdża, trasy nie obsługuje też żaden busik. Mimo to, a może właśnie dlatego ludzie w Gadach są niezwykle aktywni. Działa tu stowarzyszenie "Nasze Gady".

— Sześć lat temu wpadliśmy na pomysł, który okazał się strzałem w dziesiątkę — opowiada Teresa Kosińska, prezes stowarzyszenia, które wraz z Grupą Partnerską "Warmińskie Gniazdo" organizuje festyn. — Poprzez powrót do historii wypromujemy wieś! Od tamtej pory festyny organizujemy co roku.
Galindowie i baba pruska


Z okazji I Festynu Archeologicznego członkowie stowarzyszenia wybudowali we wsi chałupę Galindów. Pokazano tam m. in. proces wypalania garnków. Zorganizowano też Bieg Prusów, a najmłodsi zabawili się w wydobywanie z ziemi skorup po garnkach i oddzielanie ziarenek maku od piasku, jak bajkowy Kopciuszek. W programie imprezy był również koncert piosenkarki z Litwy śpiewającej w języku pruskim. Członkowie stowarzyszenia, w tym sołtys Rajmund Antosiak i rzemieślnicy pokazali, jak wyglądało rzemiosło w dawnych czasach. Pleciono między innymi powrozy, a Grzegorz Pepłowski z Nerwika (na zdjęciu), miłośnik historii Prusów, wyrzeźbił babę pruską.
— Odbyła się także prelekcja w ówczesnej świetlicy wiejskiej — wspomina Robert Klimek, archeolog, autor książek między innymi o Gadach. — Ciasno było, więc niewiele osób weszło.
Po trzech latach, z pomocą gminy, wybudowano we wsi Ośrodek Rzemiosł Zapomnianych, co pozwoliło rozszerzyć ofertę festynu.

Gotowanie według Wikingów


— Zainteresowanie festynem wrasta, więc w tym roku będzie trwał dwa dni, 7- 8 czerwca — mówi Teresa Kosińska.
W piątek, 7 czerwca, o godz. 10 na terenie rekreacyjnym wsi rozbiją swój obóz Wikingowie. Przy namiotach rozłożone zostaną warsztaty średniowiecznych rzemieślników takich jak bursztynnik, płatnerz, garncarz. Na placu turniejowym będzie można wziąć udział w grach i zabawach średniowiecznych. Jest również okazja, by wspólnie z Wikingami ugotować średniowieczne potrawy. O godz. 12. będzie lekcja muzealna prowadzona przez dr Marka Jagodzińskiego, odkrywcę średniowiecznej osady Truso pod Elblągiem. Później warsztaty języka pruskiego.
W sobotę, 8 czerwca, festyn rozpocznie się o godz. 12, kiedy przyjadą rowerzyści ze stowarzyszenia "Kołodrom". Po ich powitaniu odbędą się pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych: garncarstwa średniowiecznego, zielarstwa i kuchni ludowej oraz wyrobu zabawek. O 14 Naukowe Forum Pruskie, prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Muzeum Archeologicznego w Elblągu. Przez cały czas festynu będzie otwarty punkt gastronomiczny i stragany z lokalnymi wyrobami rękodzielniczymi i spożywczymi.
— Wiele z tych osób, które wystawią swoje wyroby, posiada certyfikat marki lokalnej, który przyznaje co roku w Gadach kapituła — informuje Teresa Kosińska.
Władysław Katarzyński
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gadzina #1106264 | 178.56.*.* 7 cze 2013 10:50

  Szanowny autorze artykułu, chyba wypadałoby najpierw dowiedzieć się gdzie dokładnie leży miejscowość o której Pan pisze i czy rzeczywiście nic tu nie dojeżdża...cyt. "Gady leżą przy bocznej drodze. PKS to nie dojeżdża, trasy nie obsługuje też żaden busik." PKS, busiki kursują kilka razy dziennie, nie wiem skąd ma Pan takie informacje, tym bardziej, że wieś Gady mieści się zaledwie 13 km od Olsztyna...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mieszkaniec #1081594 | 83.9.*.* 11 maj 2013 22:36

   Super że jest ogłoszenie, ale nie róbmy z Gadów jakiejś dziury zabitej dechami. PKS dojeżdża i nie raz czy dwa a co 2-3 godziny. ''Busiki'' też jeżdżą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz