Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Podróż wzdłuż granic Warmii

2010-08-27 08:11:58 (ost. akt: 2016-08-26 15:08:21)
Podróż wzdłuż granic Warmii

Autor zdjęcia: wikipedia

Warmia staje się coraz bardziej rozpoznawalna. Ale nie wszyscy znają jej granice. A już niewiele jest chyba osób, które próbowały wzdłuż nich jechać. Trzeba poświęcić na to kilka dni, włączając w to zwiedzanie najciekawszych miejsc, miast i wiosek.

Warmię (z pruskiego Wormjan — czerwona ziemia) zamieszkiwało przed wiekami pruskie plemię Warmów, podbite przez Krzyżaków. Terytorium Warmii po pokoju toruńskim w 1466 roku weszło w skład Korony Polskiej, uzyskując znaczną autonomię. Po I rozbiorze Polski Warmia znalazła się w granicach Królestwa Pruskiego. Warmia przypomina kształtem trójkąt o nieregularnych bokach, ze ściętym wierzchołkiem sięgającym aż do Zalewu Wiślanego.

Największymi miastami w tym właśnie rejonie, na południowy wschód od Zalewu Wiślanego, są Frombork, Braniewo i Pieniężno.
We Fromborku oglądamy Wzgórze Katedralne i Muzeum im. Mikołaja Kopernika, w Braniewie zabytkową katedrę, w Pieniężnie Muzeum Misyjne ks. werbistów. Od Pieniężna jedziemy trasą do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie zwiedzimy zamek biskupów warmińskich. Potem udajemy się w kierunku Reszla, aby obejrzeć zamek i doskonale zachowane stare miasto.

Następnie kierujemy się na południe, do Biskupca. Z Biskupca jedziemy trasą krajową nr 16 do Barczewa, gdzie znajduje się Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, a stamtąd przez wieś Leszno do miejscowości Sąpłaty. To już po mazurskiej stronie granicy, ale o bliskości Warmii świadczy nieduże muzeum o nazwie Babska Izba, gdzie zgromadzono warmińskie stroje ludowe i przedmioty domowego użytku. Potem jedziemy dalej po Mazurach w kierunku wsi Gąsiorowo na Warmii, przed którą stoi kamień graniczny pomiędzy Mazurami a Warmią. W Gąsiorowie zwiedzamy muzeum rzeźby sakralnej ks. Jana Suwały. Potem jedziemy do Purdy (była tu przez wojną szkoła polska), a następnie do Butryn. W pobliskich Bałdach przechodzimy przez historyczne Wrota Warmii, przez które wjeżdżali biskupi warmińscy, aby objąć diecezję.

Za Zgniłochą Warmia się kończy, znowu jedziemy po Mazurach, po drodze mijając skrawek Warmii we wsi Ząbie. Mazurski jest również Olsztynek, ale w tamtejszym skansenie możemy oglądać zabytki wiejskiego budownictwa z różnych stron. Z Olsztynka skręcamy na trasę prowadzącą przez Biesal do Gietrzwałdu, wsi warmińskiej, w której zwiedzamy sanktuarium maryjne, a stamtąd udajemy się do Olsztyna. Na zwiedzanie zabytków stolicy Warmii musimy poświęcić co najmniej jeden dzień.
wu-ka
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Piotr #466872 | 212.180.*.* 5 gru 2011 21:13

  Dzięki - o to chodziło! Teraz nie ma wątpliwości! Ku chwale regionu [z mojej strony przede wszystkim Mazur, ale Warmii też niech się dobrze wiedzie :-)]! :-)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piotr #461862 | 192.168.*.* 1 gru 2011 14:56

  Problem w tym, że autor jedzie przez miejscowości warmińskie. Z Barczewa (Warmia) jedzie do Sąpłat (Mazury) gdzie na dodatek znajduje się Babska Izba ze strojami warmińskimi. A potem jedzie po Mazurach... Przy takiej a nie innej znajomości historii tego regionu naprawdę niewiele osób będzie wiedziało, czy opisywane miejscowości są warmińskie czy mazurskie. Tekst jest po prostu nieprecyzyjny i warto to poprawić. Tyle - w dobrej wierze i niesamowitą sympatią dla regionu...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Piotr #459751 | 192.168.*.* 30 lis 2011 06:51

   Sąpłaty to Warmia? Ciekawa informacja... Fakt, że wieś leży blisko granicy z Warmią nie zmienia faktu, że jest po stronie Mazur. Jak to z powiatem szczycieńskim. :-)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)