Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Na rowerze dookoła Plusznego

Dawny ośrodek rządowy "Kormoran" w Mierkach nad jeziorem Pluszne

Dawny ośrodek rządowy "Kormoran" w Mierkach nad jeziorem Pluszne

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin


Trasa ok. 70 kilometrów: Olsztyn - Bartąg - Gągławki - Orzechowo - Swaderki - Zielonowo -Stawiguda - Olsztyn.

Jezioro Pluszne jest bliźniaczym akwenem jeziora Łańskiego. Różnica ma charakter cywilizacyjny. Łańskie, ze względu na rządowy ośrodek, do niedawna było prawie niedostępne. Nad brzegami Plusznego mamy po jednej stronie wieś i domki letniskowe w Pluskach, na drugim zaś brzegu duży ośrodek "Kormoran" w Mierkach oraz daczowisko w Zielonowie. To robi różnicę, jeśli chodzi o czystość wody w jeziorze, dla rowerzysty nie ma jednak większego znaczenia. Ważne, że trasa wokół Plusznego jest czytelnie oznakowana, a las niebywały.


Z Olsztyna w kierunku Lasów Łańskich najlepiej wybrać się przez Bartąg i Gągławki. Przez ponad 20 kilometrów mamy (w różnym stanie) asfalt, który się kończy, kiedy po przejechaniu skrzyżowania z drogą Pluski — Rybaki, musimy skręcić w kierunku Orzechowa. Kościół w wymarłej dziś właściwie wsi, miał świadczyć o katolickości Warmii. Jej granicą była kiedyś, bardzo popularna wśród kajakarzy, rzeka Marózka. Cyklista przekracza ją jadąc leśną drogą w kierunku Swaderek. Miejscowość znana jest przede wszystkim z pstrągowej fermy. Znajduje się ona przy wyjeździe ze wsi, w kierunku Szczytna.

Objeżdżając Pluszne my kierujemy się jednak w przeciwną stronę, na Olsztynek. Czeka nas kilka kilometrów ostrych podjazdów i zjazdów, na szczęście po dobrym asfalcie. 
Zjeżdżamy z niego, po minięciu (po prawej stronie) ośrodka "Kormoran" w Mierkach. Do samej wsi Mierki nie musimy jednak dojeżdżać. Niemal na szczycie podjazdu skręcamy w prawo, w las. Oznakowana trasa wiedzie teraz bliżej raz dalej brzegu Jeziora Plusznego.

Na pewno nie przegapimy Zielonowa, a potem zaraz Stawiguda. 
Ze Stawigudy do Olsztyna można dojechać na kilka sposobów. Drogę nr 51 rowerzysta powinien wybierać dopiero w ostateczności.

Stanisław Brzozowski

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Trasa piesza wokół Jeziora Pluszne

    Trasa ok. 70 kilometrów: Olsztyn - Bartąg - Gągławki - Orzechowo - Swaderki - Zielonowo -Stawiguda - Olsztyn. Jezioro Pluszne jest bliźniaczym akwenem jeziora Łańskiego. Różnica ma charakter cywilizacyjny. Łańskie, ze względu na rządowy...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB