Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztynek: Pogranicze Warmii i Mazur


2010-08-16 14:01:53 (ost. akt: 2010-08-16 14:12:33)
W Jemiołowie Marianna Bartkiewicz zgromadziła oryginalny zbiór kamieni z odciskami prehistorycznych zwierząt

W Jemiołowie Marianna Bartkiewicz zgromadziła oryginalny zbiór kamieni z odciskami prehistorycznych zwierząt

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Turyści niezmiennie ciągną do skansenu w Olsztynku. Ale na ziemi olsztyneckiej, leżącej na Mazurach i na skrawku Warmii jest więcej ciekawych miejsc dla wędrowca.

Zwiedzanie zaczniemy od miejscowości Jemiołowo, przy bocznej szosa, 4 km za Olsztynkiem. W 2003 roku, przy kopaniu ziemniaków w sąsiedztwie Jeziora Jemiołowskiego, sołtys tej wsi Marianna Bartkiewicz odkryła fundamenty osady z przełomu XV-XVI wieku. W ślad za tym archeolodzy odsłonili, obok pozostałości domów (w wykopach znaleziono monety, ceramikę, kości, węgiel drzewny, itp.) również resztki wieży obronnej. Wykonano jej model, według którego zostanie zrekonstruowana w pierwotnych rozmiarach i stanie na terenie osady pruskiej Amalang w skansenie. 


Warto zajrzeć do Jemiołowa nie tylko, żeby wysłuchać z ust pani sołtys historii odkrycia, ale również, żeby obejrzeć jej oryginalne zbiory kamieni, w tym z odciskami prehistorycznych zwierząt. Wiedza, jaką posiada na ten temat, jest na tyle fachowa, że pani Maria jest zapraszana na spotkania z dziećmi i młodzieżą.


Z Jemiołowa wracamy do Olsztynka, po czym, szosą na północ przy stadionie miejskim ruszamy do Królikowa. Po lewej stronie, za Domem Pomocy Społecznej, stoi tablica, na której zawarto informacje dotyczące historii bitwy pod Tannenbergiem pomiędzy Rosjanami a Niemcami w sierpniu 1914 roku, zakończonej klęską rosyjskiego generała Aleksandra Samsonowa oraz istniejącego tu od 1927 r. pomnika Tannenberg-Denkmal (Mauzoleum Hindenburga), zburzonego po wojnie. Pod Królikowem stoją natomiast tablice upamiętniające istnienie tutaj niemieckiego obozu jenieckiego Stalag IB Hohenstein, w którym zginęło 55 tys. żołnierzy polskich, rosyjskich, belgijskich, francuskich i włoskich (ich cmentarz znajduje się w Sudwie a izba pamięci w gimnazjum w Olsztynku).

Z Królikowa ruszamy do pobliskiego Drwęcka, gdzie na zboczach malowniczej doliny znajdziemy zadbany cmentarz żołnierski z I wojny światowej. Warto pojechać także do Kurek, gdzie na dawnym kościele ewangelickim jest zawieszona tablica upamiętniająca spływ kajakowy latem 1958 r., w którym uczestniczył Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II ( głaz z pamiątkową tablicą oraz dębami papieskimi możemy również obejrzeć przed dworcem kolejowym w Olsztynku.

wu-ka

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. amator kajaków #38999 | 83.28.*.* 18 sie 2010 13:06

    Polecam spływy kajakowe Łyną i Marózką: www.kajakimazurskie.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz