Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat Przyrody Las Warmiński

2010-12-22 12:00:00 (ost. akt: 2013-12-13 12:56:06)
Łyna w Lesie Warmińskim w okolicach Rusi

Łyna w Lesie Warmińskim w okolicach Rusi

Autor zdjęcia: Wikipedia


Rezerwat Las Warmiński utworzono w 1982 r. Położony jest w pobliżu Olsztyna, pomiędzy Rusią a Jeziorem Łańskim. Zajmuje powierzchnię 1656 ha, a wraz z jeziorami — 1803 ha.

Na tym obszarze znajdują się im. lasy liściaste, mieszane, bory, odcinek Łyny, jeziora Ustrych, Galik, Jełguń i Oczko. 
Rezerwat leży za opłotkami Olsztyna. Łatwo tam dotrzemy, kierując się na wieś Ruś i Jezioro Łańskie. U wrót rezerwatu zauważymy tablicę informacyjną: w Lesie Warmińskim nie wolno zbierać runa leśnego i ziół leśniczych, wzniecać ognia, ani przebywać poza wyznaczonymi miejscami i ścieżkami.

Do najcenniejszych drzewostanów możemy zaliczyć te sosnowe. Wiek niektórych sosen sięga 200 lat. Stare są również dęby, niektóre egzemplarze liczą 350 lat. Najbardziej znany jest Dąb Napoleona, o którym legenda głosi, że to pod nim nocował cesarz Francuzów. Bogata i prawnie chroniona jest również roślinność, która tworzy poszycie lasu. Wśród nich jest lilia złotogłów czy widłak, które trafiły nawet na znaczki pocztowe. A jakże pomysłowe nadano nazwy niektórym występującym tu grzybom, np. gwiazdosz potrójny, ozorek dębowy. 


W Lesie Warmińskim żyją też różne ssaki i ptaki, w tym wspaniały jeleń europejski o pięknym porożu i wilk, orlik krzykliwy, bocian czarny. 
Las Warmiński ma bogatą historię — był kiedyś zamieszkały przez plemiona pruskie, a w XIX wieku w Jełguniu istniała huta szkła. Wracając do Olsztyna, warto na dłużej zatrzymać się w Rusi, przepięknej wsi, położonej na wzgórzach i w dolinie. Mieszkają tu jedni z ostatnich w tej krainie Warmiacy. 

Władysław Katarzyński

Zobacz film z rezerwatu, nakręcony przez prof. Stanisława Czachorowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy