Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kajakowym śladem Karola Wojtyły

2010-07-12 16:41:35 (ost. akt: 2013-07-16 14:10:16)
Kajakowym śladem Karola Wojtyły

Miłość Karol Wojtyła do Tatr jest powszechnie znana, ale warto wiedzieć, że przyszły papież uwielbiał również podziwiać przyrodę w kajakach. I często był gościem na Warmii i Mazurach.

Kiedy 6 czerwca 1991 roku Jan Paweł II odwiedził Olsztyn na szlaku papieskiej pielgrzymki, wspomniał o swoich związkach z naszym regionem:

"To spotkanie ma dla mnie szczególne znaczenie, bowiem mam dług wdzięczności wobec tej ziemi, która tyle razy, przez tyle lat udzielała mi schronienia, odpoczynku, dawała mi możliwość nabrania sił wewnętrznych, uspokojenia. (...) Więc w imieniu tego, co było i jest, dziękuję Warmii za papieża!". 
Karol Wojtyła gościł nie tylko w Olsztynie, ale również w Ełku i Elblągu. Bywał też często w Sanktuarium w Gietrzwałdzie, np. w 100-lecie objawień maryjnych koronował cudowny obraz. W młodości wiele razy pływał kajakiem po Warmii i Mazurach. M.in. na przełomie lipca i sierpnia 1957 roku szlakiem Krutyni i Pisą. Płynął też statkiem kanałem Elbląskim. Dwukrotnie pływał kajakiem po Jezioraku.

Jednak chyba najwięcej wrażeń turystycznych i nie tylko pozostawił w nim pamiętny spływ kajakowy Łyną i Marózką, pomiędzy 1 a 18 sierpnia 1958 r. Wojtyła wybrał się tam z grupą kilkunastu osób, kleryków z seminarium. 
Spływ rozpoczął się w Waplewie i prowadził dalej przez jezioro Łańskie do Kurek. Właśnie w Kurkach Wojtyła otrzymał wiadomość o mianowaniu go biskupem pomocniczym w Krakowie. Przerwał spływ i pojechał na dworzec do Olsztynka. Zanim dostał się do Warszawy, przez kilka godzin siedział w dworcowej poczekalni.

Po podpisaniu nominacji przez prymasa Stefana Wyszyńskiego, zapytany, co teraz zrobi, odpowiedział: "Wracam na Mazury". 
W czerwcu 2001 r. w kościele w Kurkach poświęcono tablicę pamiątkową, nawiązującą do pamiętnego spływu, a kilka lat później odsłonięto głaz przed dworcem kolejowym w Olsztynku, na którym umieszczono fragment wspomnień z tamtych wydarzeń. Do dzisiaj odcinek szlaku kajakowego Łyną i Marózką zwany jest szlakiem Karola Wojtyły. 

wu-ka
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Redakcja #29925 | 212.160.*.* 23 lip 2010 11:20

    Dzięki za krytyczne uwagi.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Em #29228 | 88.156.*.* 20 lip 2010 21:21

    Cytat: "np. w 10-lecie objawień maryjnych koronował cudowny obraz." Oznaczało by to, z JPII żył w roku 1887. Cytat: "Płynął też statkiem kanałem Ostródzko-Elbląskim." - takiego kanału nie ma. Ta droga wodna ma inna oficjalną nazwę. Kolejny użytkownik klawiatury kompa (bo nie dziennikarz) napisał co wie, ale nie do końca wiedział co pisze.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz