Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rzeką Wadąg wzdłuż granic Olsztyna

2012-05-14 12:25:40 (ost. akt: 2012-05-16 14:12:19)
Rzeką Wadąg wzdłuż granic Olsztyna

Autor zdjęcia: Anna Majewska

Rzeka Wadąg znana jest głównie z tego, że wpada do Łyny niemal dokładnie na północnej granicy Olsztyna. Fani serialu "Stawka większa niż życie" bezbłędnie rozpoznają most nad Wadągiem, z którego spada samochód w czołówce serialu.

Rzeka Wadąg bierze swój początek w jeziorze Wadąg i jest prawym dopływem Łyny. Główny odcinek tej krótkiej rzeki płynie przez tereny leśne tuż przy granicy administracyjnej Olsztyna. W wielu miejscach kamieniste dno i szybki nurt tworzą bystrza. W początkowym i końcowym biegu, gdzie znajdują się małe elektrownie, tworzy rozlewiska. Pomiędzy elektrowniami nurt gwałtownie przyspiesza, co wymaga uwagi i pewnych umiejętności od kajakarzy. W końcowym odcinku, tuż przed ujściem do Łyny, płyniemy pod łukowym mostem. Z tego mostu w 7 odcinku serialu "Stawka większa niż życie" do rzeki Wadąg spada samochód z nadradcą Gebhardtem, który przyjechał tu po skarb zakopany w 1939 roku. Ujęcie to pojawia się, także w serialowej czołówce. Oczywiście wygląd mostu mocno się zmienił od tego czasu - pamiętajmy, że serial kręcono 45 lat temu.
Ten krótki szlak może być doskonałym przedłużeniem szlaku rzekami Dadaj i Pisa Warmińska, a bezpośrednio można kontynuować go Łyną - aż do granicy państwa.
Szczegółowy opis szlaku
km [w dół rzeki] km [w górę rzeki] Opis
0.00 8.00 Miejscowość Myki nad jez. Wadąg (pow. 4.65km2). Dogodne miejsce wodowania kajaków.
0.20 7.80 Płyniemy wśród zabudowań rekreacyjnych .
1.00 7.00 Most drogowy w m. Zalbki. Z lewej strony wypływ starorzecza otaczającego powstałą podczas budowy elektrowni sztuczna wyspę. Płyniemy sztucznym przekopem, wyspę mijamy z lewej strony.
1.30 6.70 Połączenie starorzecza z kanałem.
2.00 6.00 Dopływamy do tamy i elektrowni Wadąg z 1924r. UWAGA! Długa i bardzo niewygodna 300m przenoska. Dobijamy do lewego brzegu. Kajaki należy wnieść na wyniesienie do drogi i zwodować poniżej mostu drogowego.
2.30 5.70 Kolejna przenoska na tamie spiętrzającej elektrowni Kieźliny. Przenoska prawym brzegiem.
2.50 5.50 Za tamą rzeka ma bardzo szybki nurt, dużo kamieni i bystrza. Powalone drzewa stanową poważne przeszkody przy szybkim nurcie.
6.00 2.00 Most drogowy w ciągu drogi Olsztyn - Dobre Miasto z wysokim łukowym przęsłem. (Most, z którego w 7 odcinku serialu "Stawka większa niż życie" do rzeki Wadąg spada samochód z nadradcą Gebhardtem).
6.50 1.50 Za mostem rzeka zwalnia nurt. Zaczyna się cofka od elektrowni Łyna.
8.00 0.00 Przepływamy pod mostem prowadzącym do elektrowni. Ujście rz. Wadąg do Łyny. Przed elektrownią z 1907r. na prawym brzegu mała plaża i wygodne miejsce wodowania kajaków.

Na mapie oznaczyliśmy początek i koniec szlaku. Jeżeli chcesz zobaczyć całą trasę, kliknij w mapę szlaku obok.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Elektrownia wodna Łyna

  Elektrownia wodna Łyna

  Elektrownia wodna Łyna powstała w 1907 roku. Wykorzystuje ona wodę dwóch rzek - Łyny i Wadąga....

 • Szlak kajakowy rzeką Wadąg

  Bardzo krótki, ale niezbyt łatwy szlak z dwiema przenoskami, z których pierwsza jest wyjątkowo długa. Atrakcją jest most drogowy, "grający" w serialu "Stawka większa niż życie".

 • Wadąg

  Jezioro Wadąg

  Jezioro rynnowe położone ok. 6 kom na północny wschód od Olsztyna. Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, urozmaicone...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tom Dee #677469 | 88.156.*.* 18 maj 2012 16:21

  Widzę, że jest już właściwy obrazek. Dziękuję.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom Dee #673221 | 88.156.*.* 14 maj 2012 23:48

  Ratunku ! Na zdjęciu jest inny most ! Pomyłka !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Polecamy